Minder spectaculair, maar even belangrijk, zijn de gestaag vorderende werk zaamheden aan de collecties Mollusken en Fossiele Botten. Helaas moesten en kele stukken uit de verzameling mollusken wegens te slechte conditie worden af gevoerd. Voor bijzonderheden zie men de verslagen van F.A.D. van Nieulande en drs A.P.J. Bil. Een collectie die vrij veel bekendheid geniet dankzij exposities, is de historisch- topografische atlas Zelandia Illustrata. In 1989 trok de tentoonstelling 'Speculum Zelandiae, een blik op Zeeland in de 17e eeuw', die in drie Zeeuwse plaatsen werd gehouden, veel aandacht. Voor een overzicht van de activiteiten en de aan winsten raadplege men het verslag van de conservator drs I.H. Vogel-Wessels Boer. De begunstigers van het Genootschap en de leden-donateurs hebben in 1989 ca 8.820,- bijeengebracht. Er is voor ca. 7.000,- aangekocht. Daaronder valt een bedrag van 750,- voor een muntvondst. De aanschaf van kasten ten behoeve van de collectie Gesteenten en Mineralen en de ornithologische verzameling vergde ca. 1.500,-. Ten behoeve van de Zelandia Illustrata is voor ca. 4.500,- aangekocht. De jubilerende Algemene Zeeuwse Verzekeringsmaatschappij schonk het Ge nootschap een schilderij van de hand van J.F. Schütz. Helaas ging door brand ook een stuk van het Genootschap verloren, en wel het schilderij 'Voormalige Dampoort' van A.J. 's G. (1863), dat in bruikleen aan het Zeeuws Museum was gegeven, en dat het op zijn beurt tijdelijk had uitgeleend aan de Provincie Zee land. Aan onze conservator-honorair, dr P. Scherft, werd op 31 oktober 1989 de ere penning van het Genootschap uitgereikt. De Commissie voor de Verzamelingen kwam in 1989 twee keer in vergadering bijeen. De conservatoren berichten over de afzonderlijke onderdelen als volgt: Boeken en handschriften De conservator dr F.F.X. Smulders bericht het volgende: Het werkterrein van de conservator Boeken en handschriften kan in drie activi teiten worden onderscheiden het beheer der gedrukte werken, het beheer van de geschreven werken en het beheer van het ruilverkeer der tijdschriften en jaarboe ken. Voor alle drie de beheersgebieden geldt, dat de conservator slechts een assisterende rol heeft; het meeste werk wordt gedaan door het personeel van de Zeeuwse Bibliotheek, waaraan de boeken, de manuscripten en de periodieken in bewaring zijn gegeven. Omdat de heer Smulders pas in december 1989 tot con servator is benoemd en zijn werkzaamheden dus nog niet zo lang geleden heeft kunnen beginnen, kan dit verslag geen volledige beoordeling van de stand van zaken bevatten. Hieronder volgt dan ook slechts een korte toelichting op elk be heersgebied. De gedrukte werken Bij de automatisering van de catalogus der Zeeuwse Bibliotheek (ZB) is aan de boeken die eigendom zijn van het Genootschap de code ZG Zeeuwsch Ge nootschap) gegeven. In juli 1982 heeft het Genootschap een lijst ontvangen van zijn boekenbezit. Deze lijst was toen reeds onvolledig: zij bevatte slechts 3.413 gecodeerde titels. Momenteel rondt de ZB een algehele magazijncontrole af, waarbij onder meer wordt nagegaan of de boeken van het Genootschap een over eenkomstige code dragen. Als dat niet het geval is, wordt de code alsnog aange- XVI

Archief | 1990 | | pagina 18