die zij ons toezenden en van de adressen van de toezendende instanties; de be staande lijst is namelijk niet betrouwbaar. Het ruilverkeer is een der oudste activiteiten van het Genootschap, waaraan onze instelling een niet onaanzienlijk deel van zijn prestige kan ontlenen. De zorgvul dige aandacht die het ruilverkeer uit dien hoofde verdient, staat echter in schril contrast met de gebrekkige manier waarop het de laatste jaren (of al veel langer?) is behartigd. Een eenmaal aangeknoopt ruilverkeer verloopt geenszins vanzelf en zonder problemen, en daar dient het Genootschap zich terdege van bewust te zijn. Tot slot dient een ambtenaar van de Zeeuwse Bibliotheek, de heer P. Schoon- heim, hier een eervolle vermelding te krijgen. Hij heeft het laatste jaar belange loos verscheidene nieuwe ruilabonnementen geïnitieerd ten behoeve van het Ge nootschap. Geschiedkundige voorwerpen, kunst en kunstnijverheid De conservator drs J.H. Kluiver bericht als volgt: In het verslagjaar kenden de werkzaamheden ten behoeve van de registratie van de verzamelingen een geregelde voortgang. Gegevens werden per afdeling gesor teerd, zodat thans geleidelijk objectdossiers ontstaan. Het zag er naar uit dat in het verslagjaar de restauratie van de houten gevel aan de Wagenaarstraat 1 te Middelburg kon worden uitgevoerd. Bij de ontmanteling in september kwam evenwel een aantal onvoorziene gebreken aan het licht, zodat een aanvullende subsidie noodzakelijk was. In afwachting van de toekenning hiervan is de gevel afgedicht. Naar verwachting zal de restauratie in 1990 kun nen worden uitgevoerd. Het Petrusbeeld is in verband met de restauratie verwijderd, wat een nauwkeurig onderzoek mogelijk maakte. Daaruit bleek dat het beeld en de console nog in hoge mate oorspronkelijk zijn; alleen het voetstuk is in 1888 vernieuwd. Gezien zowel de grote cultuurhistorische waarde als de gevaren waaraan het beeld in de buitenlucht is blootgesteld, werd besloten in de gevel een replica terug te plaat sen en het originele beeld in de verzamelingen in het Zeeuws Museum onder te brengen. Eveneens met het oog op gevaren is de zonnewijzer die in de tuin van het Zeeuws Museum was opgesteld, binnengehaald. Uit onderzoek bleek dat de zonnewijzer eind vorige eeuw is geschonken door dr J.C. de Man, die het voor werp in 1843 uit de veiling van de nalatenschap van J. de Kanter Phil.zn had ver worven. De Kanter, een veelzijdig geleerde, heeft de zonnewijzer in het begin van de vorige eeuw laten vervaardigen door de Middelburgse koperslager Adri- aan de Warem. Het betreft dus een zeer waardevol object. De conservator zal de zonnewijzer, waarvan de beschildering nagenoeg verdwenen is, in oorspronke lijke staat terugbrengen. Plaatsing in de buitenlucht zal met het oog op de conser vering niet meer mogelijk zijn. De afdeling onderging uitbreiding met een zeer belangrijke aanwinst. Ter gele genheid van zijn vijftigjarig jubileum schonk de Algemene Zeeuwse Verzeke ringmaatschappij aan het Genootschap een fraai schilderij van J.F. Schiitz, voor stellende een gezicht op de haven van Middelburg. Een bijkomende bijzonderheid is dat het schilderij oorspronkelijk een geschenk van het Genoot schap aan de conservator Frederik Nagtglas was, ter gelegenheid van diens ver trek uit Middelburg in 1883. Het schilderij is daardoor van nog grotere waarde voor de verzamelingen. XIX

Archief | 1990 | | pagina 21