Ter ondersteuning van en toelichting op de tentoonstelling van het Speculum Ze- landiae verscheen van de hand van drs J.H. Kluiver een publikatie getiteld 'De cartons van het Speculum Zelandiae'. Dit is de eerste publikatie van een nieuwe reeks uitgaven uit de Zelandia Illustrata. Het Genootschap bracht een tweede prentbriefkaart in kleur uit. Op deze kaart, een aquarel van Jac. H. Hollestelle (II 367), is de Vlissingse Poort te Middelburg (gezien vanaf de Segeersingel) in een sneeuwlandschap te zien. De collectie van de Zelandia Illustrata werd het afgelopen verslagjaar deels door aankoop, deels door schenking uitgebreid met 85 nummers, te weten: 31 kaarten, 23 prenten/tekeningen, 715 foto's, 3 negatieven, 70 prentbriefkaarten en 11 delen documentatie. De belangrijkste aanwinsten waren: een ets Veere door J.M. Graadt van Roggen (1912), twee etsen Middelburg door Louis Heymans (1937), twee etsen Zierikzee door Waalko Dingemans sr., een zeefdruk in kleur 'Zeeland laat een veer', gemaakt door H. Schalken ter gelegenheid van de laatste vaart van het veer Anna Jacobapolder-Zijpe op 6 juli 1988, een aquarel Veere door loh. Bosboom (1878), een ets Sint Lievensmonstertoren Zierikzee door Marinus Jans sen (ca 1935), enkele tekeningen van schepen en figuurstudies door W.B. Tholen (ca 1908), foto's Zeeland (ca 1930-1933, Delfia), foto's Villa Zorgvliet en het dorp Ellewoutsdijk, foto's monumenten Middelburg en klederdrachten door G. Boekkooi (ca 1970) en enkele foto's Sint Maartensdijk en Middelburg. In 1989 werden meer stukken uit de Zelandia Illustrata geraadpleegd dan in het jaar daarvoor, nl. 426 tegen 245 in 1988. Reprodukties uit de Zelandia Illustrata werden onder andere opgenomen in de Provinciale Zeeuwsche Courant, in Neha- lennia, in het Zeeuws Tijdschrift, in de Kadastrale Atlas Zeeland en in de Histori sche Atlas Zeeland. Het totaal aantal fotoreprodukties geleverd aan derden be droeg 217. Materiaal uit de Zelandia Illustrata werd uitgeleend voor de volgende tentoon stellingen: Een volijverig tekenaar: Jan Striening, 1827-1903 (Museum de Waag, Deventer); Cultuur in Zeelands Gouden Eeuw (Zeeuwse Bibliotheek); Open Dagen Kador Zeeland (Middelburg); Nederlandse reacties op de revolutie (Maison Descartes, Amsterdam); Vlissingen en de West (Stedelijk Museum, Vlissingen); Edele eenvoud en stijl: Neoclassicisme in Nederland (Teylers Mu seum, Haarlem). Het Rijksarchief in Zeeland dat de Zelandia Illustrata beheert, heeft voor de ten toonstelling 'Zeeuwse fotografie in bijzondere collecties', die het archief afgelo pen jaar hield, materiaal uit de Zelandia gebruikt. Dit verslagjaar werd een begin gemaakt met de catalogisering van de aanwinsten van de Zelandia Illustrata. De beheerder op het RAZ, de heer B. Wennekes, heeft een indelingscode voor de computer opgezet. De conservatoren, mw Binkhorst en schrijfster dezes, zijn met assistentie van het echtpaar Van Laer uit Veere be gonnen met het invullen van de formulieren die voor catalogisering zijn ontwor pen. Gesteenten en mineralen De conservator J.M. Moraal bericht als volgt De collecties mineralen en gesteenten zijn in 1869 gecatalogiseerd door dr A.A. Fokker en dr F. Seelheim (conservator) en ingedeeld volgens de toen bestaande systematiek. De gesteenten vonnen een bijzondere groep, die uitsluitend afkom stig is uit het Zevengebergte en omstreken. Alle gesteenten zijn ondergebracht in XXI

Archief | 1990 | | pagina 23