Natuur historie De conservator R. Struyk bericht als volgt De aandacht richtte zich in het afgelopen jaar vrijwel uitsluitend op de vogelver zameling. Nadat door de vroegere museumconservator, de heer W. Phaff, een aantal vogels, die naar zijn oordeel nog in redelijk goede staat verkeerden, waren gerestaureerd, moest worden besloten wat er met het resterende deel zou worden gedaan. Zijn advies luidde: vernietigen maar de schedels bewaren ten behoeve van het Zeeuws Biologisch Museum. Overigens bleken voor de schedels nog meer gegadigden te bestaan. Na uitvoerig overleg werd besloten de resterende collectie uit het Museum te halen en bij schrijver dezes eens rustig te onderzoe ken. De vogels zijn een voor een afgestoft en voor zover mogelijk schoonge maakt. Het verenkleed is weer in model gebracht. Al bij al was dit een uitermate vuil karwei: de dieren zaten niet alleen onder het stof, maar ook was het veren kleed behoorlijk door de museumkever aangetast. Juist toen de werkzaamheden zover waren gevorderd dat de vogels naar het Zeeuws Museum konden worden teruggebracht, werd de zolder aldaar opgeruimd om de collecties te kunnen her groeperen. Dientengevolge moesten de vogels - verpakt in dozen - in mijn garage blijven, wat niet bepaald een ideale situatie was, die dan ook voor veel overlast zorgde. Deze situatie is momenteel nog ongewijzigd. Teneinde tot een weloverwogen oordeel te komen over de toekomstige bestem ming van de verzameling, is gezocht naar een adviseur van buiten. Deze vond ik in de persoon van de heer drs A. Wattel, sinds vele jaren conservator van het Zoölogisch Museum in Artis en een groot vogelkenner. Op mijn verzoek bracht hij mij eind februari 1989 een bezoek. Samen hebben wij de hele collectie door genomen. De heer Wattel kwam tot de verrassende conclusie, dat verscheidene exemplaren in een ver verleden tot de Artiscollectie hadden behoord. Dit heeft hij inmiddels in Amsterdam geverifieerd. Het zou interessant zijn te weten hoe en waar de vogels indertijd zijn bemachtigd: zijn zij dood gevonden of zijn ze aangekocht? Graag zou ik meer willen weten over de herkomst van de dieren. In het verslagjaar werd een deel van de gerestaureerde vogels ten behoeve van een tentoonstelling uitgeleend aan het Zeeuws Biologisch Museum te Domburg. Het doel van deze expositie was het verschil te tonen tussen de manier waarop vroeger vogels werden geprepareerd en de wijze waarop dat tegenwoordig ge beurt; hierbij lag het accent meer op de houding en de benadering van de prepa rateur dan op de gehanteerde technieken. Op het moment van verslaggeving be vinden deze vogels zich nog in het museum te Domburg, maar zij zullen binnenkort weer hun plaats innemen in de vitrinekasten van het Zeeuws Museum te Middelburg. Ongetwijfeld valt er nog veel te doen; drukke werkzaamheden, vooral op het gebied van de levende natuur en het milieu, belemmeren mij mo menteel echter om meer aandacht te besteden aan de verzameling. E.A. Binkhorst, hoofdconservator. XXIII

Archief | 1990 | | pagina 25