I. DE ROL IN HET ARCHIEF VAN DE GRAVEN VAN VLAANDEREN Structuur en inhoud De ruim twee meter lange rol bestaat uit vier aan elkaar genaaide vellen perka ment. Het eerste en het tweede vel, en het tweede en het derde vel zijn aan elkaar genaaid met blauwe draad, het onderste vel zit hieraan vast met witte draad. De vleeszijde is doorlopend beschreven tot halverwege het vierde vel. Op het blanco gedeelte van het laatste vel heeft de rechtshistoricus Wamkönig in 1832 een korte notitie over de inhoud van deze rol gemaakt. De rugzijde is vrijwel geheel onbeschreven. Alleen aan het begin van de rol staat een opschrift van vier regels. Aan het stuk is door meer dan één hand geschreven. In totaal zijn zes verschil lende handen aanwijsbaar. De gebruikte taal is wisselend Latijn en Frans, afhan kelijk van de inhoud11. De inhoud van de rol valt uiteen in drie gedeelten: een voorwoord, afschriften van negen privileges en een beschrijving van het Aardenburgse gewoonterecht en van de inrichting van het Aardenburgse stadsbestuur12. In het in het Latijn gestelde voorwoord, bovenaan vel 1, wordt de aanleiding voor het opstellen van de rol genoemd. Het begint met de aankondiging dat na het voorwoord een serie afschriften van door graaf Robrecht III (1305-1322) en zijn voorgangers aan Aardenburg verleende privileges zullen volgen. Na deze aankondiging volgt een verzoek vanwege de Aardenburgers aan de regerende graaf, Lodewijk van Nevers, om teruggave van goederen die zij tijdens een op stand te Aardenburg kwijtgeraakt zijn. Het tweede gedeelte beslaat de rest van vel 1, en vel 2 geheel. Het bestaat uit afschriften van negen door Vlaamse graven aan Aardenburg verleende privile ges. Bij elk privilege kunnen we naast het letterlijke afschrift van de oorkonde tekst nog twee andere typen tekst onderscheiden. Ten eerste staat boven elk af schrift een korte koptekst met de inhoud van de oorkonde13. Ten tweede wordt in de marge commentaar op de oorkonde gegeven. De gebruikte taal varieert: de kopteksten zijn alle in het Latijn gesteld, de marginale aantekeningen daarente gen afwisselend in het Frans en het Latijn14. 11. Zie hierna. 12. Zie tabel I. 13. Zie bijlage 14. Zie tabel I.

Archief | 1990 | | pagina 35