Algemene geschiedenis der Nederlanden (1980-1982). Het is uiteraard mogelijk, dal enige namen niet zijn genoemd. Hel onderzoek draagt voor wat dit betreft een voorlopig karakter. Toch hoopt de schrijver enige steun te hebben gegeven voor eventueel verder onderzoek, hetzij ter plaatse, het zij in een andere stad of regio. Van de overige medische medewerkers hier ter stede, naast medici en chirur gijns, zijn de vroedvrouwen reeds in een publicatie opgenomen4. De apothekers vonden hun relaas in een kortgeleden verschenen samenvatting5. I. DE MIDDELEEUWEN Dit overzicht begint in de late middeleeuwen. Zierikzee lag toen gunstig voor de zeevaart, met ruime verbindingen te water naar Antwerpen en Holland. Voorts waren via de Oosterschelde Engeland en ook de kusten van Frankrijk en de Oost zeelanden bereikbaar. Ze verkreeg haar stadsrechten in het begin van de der tiende eeuw, vermoedelijk kort nadat ook aan Middelburg stadsrechten waren toegekend6. Het was toen een roerige tijd met veel strijd en wedijver7. Van evi dente betekenis is in die tijd geweest de ook elders bestaande wederzijdse ver strengeling van geestelijke en wereldlijke belangen bij stadsbestuur en clerus. De St-Lievensmonsterkerk met haar priesters en college van kanunniken had vanzelfsprekend een overwegende invloed op het dagelijks leven van de gehele stadsbevolking. Bovendien zijn de sedert de dertiende eeuw hier gevestigde be delordekloosters - die der predikheren of Dominicanen, en die der minderbroe ders of Franciscanen -evenals in andere steden, hier mede bij wereldlijke zaken betrokken door het vidimeren van belangrijke oorkonden8. Het predikherenkloos- ter stelde bovendien haar refter ter beschikking van het stadsbestuur voor grotere bijeenkomsten, zoals die bij de beëdiging van grafelijke ambtenaren, bijvoor beeld de baljuw. Soms werden ook vooraanstaande weldoeners in de klooster kerk der Dominicanen begraven, hetgeen nog tot in de zestiende eeuw is gebeurd'. Aannemelijk lijkt, dat in deze begintijd enigermate medisch opgeleide monni ken of priester-chirurgijns wel eens therapeutische adviezen kunnen hebben ge- 4. Van Hoom, 'Verloskunde'. 5. Van Hoom, 'Vijf eeuwen pharmacie'. Zie ook RAZ, Archief weeskamer Zierikzee, inv. nr.733, en SAZ, Inventaris schepenbrieven. 6. Westendorp Boerma, Van Swigchem, Zierikzee, 12; J.G. Kruisheer, 'Het ontstaan van de oudste Zeeuwse stadsrechtoorkonden', in; Adfontes. Opstellen aangeboden aan prof. dr C. van de Kieft ter gelegenheid van zijn afscheid als hoogleraar in de middeleeuwse geschiedenis aan de Universiteit van Amsterdam, Amsterdam 1984. 7. Vgl. in dit verband: Westendorp Boerma, Van Swigchem, Zierikzee', J. de Rek, Van Hune bed tot Hanzestad, Baam, z.j. (6e druk), 234-251; S.F. Kuipers, 'Van Molenwater via Schuitha ven naar Houwer. Een stukje stadsplanologie van Zierikzee in vroeger eeuwen', Kroniek van het land van de zeemeermin, 11 (1986), 35-58. 8. RA. Henderikx, De oudste bedelordekloosters in het graafschap Holland en Zeeland. Het ontstaan van bedelordekloosters te Dordrecht, Middelburg, Zierikzee en Haarlem, alsmede enige aspecten van de plaats van deze kloosters in het stedelijke leven en daarbuiten gedurende de middeleeuwen. Hollandse Studiën 10, Dordrecht, 1977, 161-163, 174-175. 9. Van Hoom, Levinus Lemnius, 81232-233. 46

Archief | 1990 | | pagina 76