universiteit der Nederlanden te Leuven. Maar de geneeskunde is daar nog vol re spect, niet alleen voor de uitingen van Hippocrates en Aristoteles, doch eveneens voor die van de Byzantijnen Aëtius en Paulus van Aeghina, en vooral van de grote Galenus, voorts van Romeinse schrijvers als Plinius en Geliius, naast die van de Arabieren Rhazes en Avicenna. De leerschool van Salerno komt hier al enigszins op de achtergrond26. In dit tijdperk begint de kerk iets van haar tevoren overheersend gezag te ver hezen, terwijl de mens meer en meer als zelfstandig denkend wezen naar voren treedt. Het christen-humanisme zal zich in deze eeuw ontplooien, terwijl in de laatste helft de scheuring in de kerk zich voltrekt, die een volkomen ommekeer in het geestelijk leven in onze gewesten te zien zal geven. Zierikzee deelde hierin sinds 1572 mee door de deelname aan het verzet dat, met de komst van de watergeuzen, in Den Briel en Vlissingen een aanvang nam en dat de Spaanse belegering in de jaren 1575-1576 ten gevolge had. De laatste is gedurende geruime tijd - de duur van acht maanden - doorstaan, maar de stad moest zich toen gewonnen geven. Door de muiterij van de Spaanse troepen werd ze echter spoedig weer bevrijd. Na het beleg, en vooral sinds de val van Antwer pen in 1585, is mede door geographische veranderingen in de Zeeuwse vaarwe gen de stad enigszins in een geïsoleerde positie gedreven. A. DOCTORES MEDICINAE IN DE ZESTIENDE EEUW In de zestiende eeuw komt er zowel in Zierikzee als in andere steden in onze ge westen een iets strakkere regeling in de organisatie van de uitoefening der ge neeskunde dan die welke er tijdens de middeleeuwen is geweest. De eerste in het oog vallende medicus is hier Dismas Danckerts van Mannee. Hij is in onze stad tevens schepen en weesmeester geweest, en was gehuwd met Anthonia Lie ven Wittelendr, een dochter van de schepen Lieven Wittelenz. van Nes27. Zij overleed 7 augustus 1556, hij werd begraven 4 september 1557. Hun dochter Cornelia (Neeltje), geboren in 1547, overleden in 1610, is buitenmoeder van het Heilige Geesthuis geweest. Zij huwde met de belangrijke stadsbestuurder Ocker Comelis Ockerse in diens tweede huwelijk. Dr Dismas was een zoon van Jan Danckertsz. van Mannee. Deze is geboren in Yerseke, en werd op 27 februari 1516 poorter in Zierikzee. Als stadsbestuurder is hij schepen, weesmeester en Heilige-Geestmeester geweest. Hij is begraven op 7 februari 1548. Wellicht is hij verwant geweest met de in het vorige hoofdstuk genoemde dr Danchaert Jansz. van Emelisse. Een persoon met dezelde naam was althans op 24 maart 1558 voogd over Dismas Danckerts dochter Cornelia. Een broer van dr Dismas, Hen drik van Mannee, was apotheker28. Beide waren kinderen uit het eerste huwelijk van hun vader met Roosa Hendrik Boudinsdr, die overleed in 1527. Hun stief moeder werd Cornelia de Huybert. In deze tijd is ook belangrijk geweest Jason Pratensis (circa 1486-1558), die als 'doctor in de medicijnen' in de poorterboe- ken staat ingeschreven op 24 juli 1514. Hij was op 27 augustus 1501 in Leuven geïmmatriculeerd. Blijkens de huurregisters van Zierikzee is zijn familienaam 26. G.A. Lindeboom, Inleiding tot de geschiedenis der geneeskunde, Haarlem 1961, 94-100; Van Hoorn Levinus Lemnius, 260. 27. De Vos, Vroedschap, 4, 90, 91, 108. RAZ, Archief weeskamer Zierikzee, inv. nr. 681. 28. De Vos, Vroedschap, 23; Van Hoorn 'Vijf eeuwen pharmacie', 4. 51

Archief | 1990 | | pagina 81