Afb. 1Portret van Jason Pratensis. Gravure van onbekende herkomst. Rijks Prenten kabinet te Leiden. oorspronkelijk Van der Mersch geweest. Afwisselend was hij geneesheer te Zie- rikzee en bij de familie Van Borsele-Van Bourgondië op het kasteel Zandenburg bij Veere. Hij gold als 'een geleert en expaert man', die naast een aantal jeugdge dichten in het Latijn en een werk over hersenziekten, enkele boeken over verlos kunde en aanverwante gebieden heeft geschreven. Een gedeelte hiervan is opge nomen geweest in de in 1529 verschenen vertaling van Röslin's Rosegaertendat in die tijd gold als hèt leerboek voor de vroedvrouwen. Hij was een zoon van de medicus Thomas Pratensisdie ook in Zierikzee heeft gewoond. Naast wat wij elders over dr Jason hebben vermeld, mag gezegd worden dat hij een man van betwistbaar talent is geweest. Hij leed aan een zekere zelfoverschatting, getuige de titel 'Artium liberalium magister medicinae professor', die hij zichzelf heeft toegedacht op het titelblad van twee boeken over verloskunde. Ook gaf hij soms, zoals in zijn De cerebri morbis als 'wetenschap' middeleeuwse onzin ten beste. Overigens heeft hij toch ook meer als positief te beoordelen uitingen nage laten, onder meer in zijn De tuenda sanitate. Wij kennen van hem uit aantekenin gen van zijn stad- en tijdgenoot Lieven Jan Gillisz. (gezegd Boom) enige merk waardige receptuur, naast enkele andere eenvoudige voorschriften uit deze 'schemer'tijd. Over de voor- en tegenspoed in zijn gezin en bij zijn nakomelingen (zijn twee huwelijken, de onder voogdijstelling van de tweede echtgenote, zijn dochter Apollonia in haar drie huwelijken, waarvan het eerste in een failliete boedel ein- 52

Archief | 1990 | | pagina 82