Hier volgen nog enkele nadere gegevens: Hij is tweemaal gehuwd geweest. Over zijn eerste huwelijk vermelden de poorterboeken van Zierikzee op 19 januari 1535 de inschrijving van Mareken Heyn Hugez.dr uit Brouwershaven, weduwe van Cleeuwaert Adriaensz., waarbij als borg optrad 'meester Jason a Prato, doctor in de medicijnen, haer dochter man'. In een schepenbrief van 24 februari 1524 is Rombout Cools, 'aptekenaer'31, voogd over Comelis Cleeuwaert Jansz. weeskind, terwijl op 26 maart 1534 Lievyna, weduwe van Comelis Cleeuwaertse, en de voogden van hun onbejaarde wees Mareken, het vaderlijk erfgoed delen. Dr Jasons eerste echtgenote is dus een dochter geweest van Cleeuwaert Adriaensz. uit Brouwers haven, en heeft misschien de voornaam Mareken gedragen. Een tweede huwelijk sloot hij met Cornelia Willem Papendr, die in haar latere jaren zodanig geestelijk gestoord werd, dat enige van haar kinderen een verzorgingsplicht jegens haar op zich namen. Dr Jason Pratensis had zes kinderen. De oudste, Lieven, heeft als li centiaat in de medicijnen gepraktiseerd in Brouwershaven en Goes. Hij is ge trouwd geweest met Martina Joes van der Hooge, uit welke verbintenis reeds twee kinderen vóór het huwelijk geboren waren. Hij beledigde in Brouwershaven de gemeente-secretaris Cornelis Vranckesz., en 'deed wonde en smerte aen sijn huysvrou'. In mei 1558, toen zijn vader overleed, bleek hij in gevangenschap in Jeruzalem te verkeren, vermoedelijk tijdens een boetebedevaart. De dochter Apollonia is driemaal gehuwd geweest: allereerst met Michiel Comelis Eeu- woutsse, die eerst schout en sedert 1550 baljuw in Zierikzee is geweest. Diens familienaam, misschien aanvankelijk Van Duyveland, was later Siewel. Bij zijn overlijden in 1558 werd de door hem nagelaten inboedel door de weeskamer 'ge- sequestreerd' (dit is: in beslag genomen). Vervolgens is zij getrouwd geweest met Jasper van Olm, een deurwaarder, en tenslotte met de stadsbode Nicolaas Gerrits. Haar kinderen waren: Jason, David, en Daniële. De laatste huwde met dr Willem Lemnius, die in 1559 als protestant naar Londen emigreerde. Zij ont spoorde daar in haar ballingschap, en bleef alleen in Londen achter toen in 1561 haar echtgenoot naar Stockholm ging, waar hij benoemd was tot hoofdlijfarts van koning Erik XIV. Een tweede dochter Anna of Anneken is gehuwd geweest met Cornelis Aliaensse of Comelis Adriaense Thonis. Een derde Adriane, die overleed in 1565, is gehuwd geweest met de chirurgijn mr Jan Oude Jans, uit welke verbintenis ontsproten: Mayken, Jason. Jan, en Neelken. Jan Oude Jans is, evenals Willem Lemnius, lid geweest van de Nederlandse vluchtelingenkerk in Londen. Wij zullen over beiden later nog iets zeggen. De vierde dochter was Cornelia, die huwde ten eerste met Quirijn Loysz, uit welk huwelijk een zoon Thomas ontsproot, en vervolgens met David Liddal, bij wie zij de zoon Jacob David kreeg. Een tweede zoon van dr Jason Pratensis, geheten Adriaen, overleed reeds in 153232. 31. Van Hoorn, 'Vijf eeuwen pharmacie', 2, 3, 4. 32. Van Hoom, Levinus Lemnius, 76, 77. Opmerkelijk zijn in dit verband de inkomsten uit enkele rentebrieven staande te zijnen name in SAZ, Archief Gasthuis Zierikzee, rekeningen, dl. 1602-1609; één 'gehypothequeert op den groten tol van Iersekenoort, bij transpoorte vercre- ghen van Amplonia mr Jasonsdochter', een tweede 'vercreghen bij transpoorte van Mayken Willems', een dochter van Cornelis Willems. burgemeester van Brouwershaven. Een derde ren tebrief is gevonden in SAZ, Archief chirurgijnsgilde, inv. nr. 39a, waarin op 21 maart 1561 'Rase Livins Verlucke', getrouwd met 'Adriaene David Liddalsdochter' (een kleinkind van mr Jason a Pratis) verklaart te hebben overgedragen aan mr Jan Oude Jans, chirurgijn en zijn nako melingen 1/16 deel van een erfrente 1 10 gr. 's jaars (de brief berust bij Japer Moelker ten 54

Archief | 1990 | | pagina 84