Lemnius (van Duyveland) De iets jongere dr Levinus Lemnius (1505-1568) heeft door de vertaling van zijn werken in vier Europese talen, waarvan sommige tot in de zeventiende eeuw zijn herdrukt, een Europese bekendheid verworven. Wij hebben in 1978 uitvoerig over hem bericht, zodat wij ons thans van een nadere uiteenzetting van zijn opvattingen ontslagen achten37. Slechts moge nog eens gewezen worden op zijn uitgesproken Galenisme, zijn trouw aan het katho lieke geloof en zijn gehechtheid aan de toen bestaande gezagsverhoudingen. Toch heeft hij, Erasmus volgend, getracht wegen aan te wijzen tot verzoening van de in zijn tijd zich openbarende religieuze controversen. Afzonderlijk moge nog eens worden gewezen op zijn belangstelling voor de hem omringende flora en fauna, zoals hij die waarnam aan de zeekust, voor de met zijn religieuze in stelling harmoniërende bijbelse gewassen, en voor de in zijn tijd gebruikte krui derijen als pharmaca en andere als medicament geldende natuurvoort brengselen38. In zijn levensavond, als kanunnik, maakte hij reizen naar Engeland, waar zijn zoon Willem toen verbleef, en Italië, voor hem toen nog de bakermat der weten schappen, en ontmoette op de terugreis Conrad Gessner in Zürich. Misschien heeft hij ook een aandeel gehad in de levenslotbepaling van zijn ambtsbroeder Lambert Maartens. Deze was in de jaren 1558-1560 deken van het dekanaat Schouwen. Toen hij kanunnik in Zierikzee geworden was, is hij vanaf 14 maart 1564 gevangen gehouden wegens 'stupie en defloratie' (dronkenschap en ver krachting). Het kapittel van kanunniken bemiddelde soms in kwesties tussen de kerk en het stadsbestuur. Het laatste besloot om, met uitsluiting van de baljuw, via de stadsadvocaat het Hof van Holland te consulteren en de bemiddeling van de keizer in te roepen. In deze beslissing zou misschien mede Lemnius' advies vermoed kunnen worden39. In 1978 gewaagden wij reeds van Lemnius' vermoedelijke herkomst uit een gegoed milieu in Zierikzee, en van zijn mogelijke verwantschap met de in onze stad nogal op de voorgrond tredende Lieven Jansz. Kaerssemaker. Na de lezing van een oudere publicatie over Lieven Jan Gillisz. Kaerssemaker (gezegd Boom), de vader van de zo juist genoemde, en de door deze gemaakte phar- maceutische en familie-aantekeningen40, welk manuscript is bijgehouden in een getijdenboek dat zich nu bevindt in de Koninklijke Bibliotheek te 's Graven- hage4i, kunnen wij Levinus Lemnius nu met een vrijwel volkomen zekerheid aanwijzen als een zoon van Willem Jacob Rengersz., die in 1534 gemeente-bur- 37. Zie noot 9. 38. Van Hoom, Levinus Lemnius127-133, 268-272, 274-289. De farmaceutische belangstel ling bij hem en zijn zoon kan beïnvloed zijn door Levinus' oom, de apotheker Renger Jacob Rengersz. Zie voor de laatste: Van Hoom 'Vijf eeuwen pharmacie', 3, 4. 39. SAZ, Stadsarchief Zierikzee, register raadsresoluties, dl HJ, fol 254; Grijpink. Register op de parochiën, Scaldia, 32, 43. Een andere door mij in Levinus Lemnius nog niet vermelde ka nunnik van de St-Lievensmonsterkerk was een zekere Lauris, geboren in Brouwershaven, die werd begraven op 14 mei 1559. 40. Van Hoom, Levinus Lemnius, 30; De Vos, Vroedschap, 75, 76. 41. Officium beate Marie virginis, Impressum Parisijs per magistrum Ioannem Philippi Im- pensis Wilhelmi Houtmart civis Lovanien. Anno MCCCCCXIII. Koninklijke Bibliotheek, 's- Gravenhage, inv. nr. 70 G 10. Zie ook M.E. Kronenberg, Nederlandse Bibliographie 1500- 1540, deel 2, 672. 56

Archief | 1990 | | pagina 86