Lampe is deze aanpak overgedragen op zijn leerlingen. De prediking van Wil- lemsen dient derhalve tegen deze achtergrond te worden beschouwd. Om nu enig inzicht te verkrijgen in de prediking van Willemsen en in hoeverre deze correleerde met die van Lampe, is het nodig de nagelaten preken van Wil lemsen nader te bezien. Buiten een aantal specifieke gelegenheidspreken zijn er van Willemsen door hem zelf geen 'gewone' leerredenen gepubliceerd. Wel is een aantal preken in manuscript bewaard gebleven, voornamelijk van de hand van mejuffrouw J.P. Winckelman en enige anderen die haar werk weer hebben overgeschreven. Hierdoor zijn echter toch enige tientallen preken van Willemsen voorhanden, voldoende om het nodige inzicht te verschaffen. Beknopte analyse van de preken van Willemsen De preken van Willemsen zijn aan een nader onderzoek onderwoipen. Hierbij is gekozen voor een beknopte gestructureerde aanpak, waarbij in het bijzonder is gelet op een zestal zaken: 1. de opbouw van de preek; 2. de mate van Schriftuit leg (grammaticaal/exegetisch); 3. het gebruik van allegorie en typologie; 4. de classificatie; 5. het taalgebruik; 6. overige karakteristieken. Aan de hand van een nadere beschouwing der preken kon het volgende worden vastgesteld164. A. De opbouw van de preek. Globaal genomen komt deze vrijwel steeds op het volgende neer: a. Inleiding/voorafspraak over een Schriftgedeelte dat een parallel vertoont met de te behandelen tekst. b. Een kort gebed om Gods hulp165. c. Korte weergave van de inhoud van de tekst. d. Analytische tekstverklaring, veelal met uiteenzetting van Hebreeuwse of Griekse woordbetekenissen. Uitleg (explicatio) van het Schriftgedeelte vindt hierbij eveneens plaats. e. Toepassing (applicatio) waarin de behandelde stof wordt betrokken op de toe hoorders. f. Slot. dikwijls bestaande uit een wens/bede of een lied166. B. Mate van Schriftuitleg. Kwantitatief gezien beslaat de explicatio in de preken van Willemsen tweederde van de totale inhoud, terwijl de applicatio (meestal expliciet aangegeven) één derde omvat. Hierbij dient opgemerkt te worden dat ook de explicatio zich ken merkt door vooral praktische Schriftuitleg. Hebreeuwse en Griekse woordbeteke- 164. De analyse heeft zich beperkt tot de preken welke zijn opgenomen in: Willemsen, Eene keurige verzamelingen de preken in het manuscript GWM. Van het laatstgenoemde hand schrift wordt in bijlage 1 een beschrijving gegeven. De aanduiding hs. GWM. welke ontleend is aan de naam van de eigenaar van het manuscript, is door mij gekozen uit praktisch overwegin gen (HdJ). 165. Brienen, De prediking van de Nadere Reformatie141, wijst erop dat Lampe op deze plaats, de uitdrukking 'met de hulpe Gods' bezigde en dat dit bij de predikant Theodorus van der Groe is uitgegroeid tot een kort gebed. Dit laatste is bij Willemsen eveneens het geval. 166. Soms is het een variatie van Willemsen zelf. 70

Archief | 1991 | | pagina 104