der levenden bij de Heer, Uwen God'. Deze allegoristische manier van spreken herinnert weer sterk aan Lampe. Op het einde van zijn toch wel zeer lang geworden leerrede richtte hij zich nog speciaal tot zijn Middelburgse gemeente als een rechtgeaard gereformeerd god geleerde. De volgende waarschuwing liet hij horen: Het is niet genoeg de hele stad. en yder huis met brandende toortsen en kaersen te verlichten; de Heer zelf moet ons zijn tot een eeuwig licht, 't Is niet genoeg, vreugdevuuren aan te steeken; de Heer zelf moet een vuurige muur rondom ons zijn268. Gedenkteken opgerecht ter nagedachtenis van den rechtvaardigen, in eene lyk- rede op Isaak SchorerMiddelburg 1751269. Zoals uit de titel blijkt, bevat deze bundel de gedachtenisrede die Willemsen uit sprak naar aanleiding van het overlijden van zijn vriend Isaak Schorer. Willem sen vergelijkt de vriendschap die hij met Schorer onderhield met die van David en Jonathan. Hij zegt dan ook: 'Hij was mij zeer lieflijk, mijn hals- en mijn boe zemvriend, mijn genoegen en blijdschap, de lust van mijn harte en oogen'270. De gedachtenisrede zelf handelt over 2 Samuel 1:26. Een graaggetrouw dienaar van Jezus Christus. Middelburg 1777. De preken die Willemsen gehouden heeft ter gelegenheid van zijn 50-jarige ambtsbediening zijn gepubliceerd in een boek in quarto-formaat van bijna 300 bladzijden. Nagtglas vermeldt dat naar overlevering de dienst van 5 tot 10 uur 's avonds duurde271. Niettegenstaande het feit dat in het werk een groot aantal voet noten is opgenomen, die stellig later zijn toegevoegd, is het goed mogelijk dat de genoemde overlevering op waarheid berust. Omdat in het voorgaande, met name in hoofdstuk 1al veelvuldig uit dit werk van Willemsen is geciteerd, kunnen we heel kort zijn. De eigenlijke preek handelt over 2 Petrus 1:13- 15. De keuze van deze tekst maakt duidelijk dat Willemsen reeds dacht aan zijn naderend heen gaan. De inhoud van de bundel is karakteristiek voor hem. Een zeer uitvoerige Schriftverklaring met vele Hebreeuwse en Griekse woordverklaringen en talloze verwijzingen naar commentators. Iets meer dan de helft van de totale inhoud omvat een beschrijving van een terugblik op zijn leven. Hierin worden vele bij zonderheden vermeld. Het feit dat de bundel pas twee jaren later is uitgekomen, geeft aan dat Willemsen er nog het nodige werk aan heeft verricht. Voor de be schrijving van de achterliggende tijd putte hij overigens niet alleen uit eigen ge heugen, ook een aantal handboeken werd geraadpleegd. Grote en kleine weder waardigheden worden door hem aangehaald. Zo meldt hij op bladzijde 211: 268. Ibidem. 112. 269. In 1760 verscheen een herdruk. 270. Willemsen, Gedenkteken, opgerecht ter nagedachtenis van den rechtveerdigen3. 271Nagtglas, Levensberichten, dl 2, 955. 99

Archief | 1991 | | pagina 133