Deze zijn namelijk gelijk aan de titel en het jaartal van het eerder genoemde manuscript hs GWM (zie bijlage 1). De spelling, die duidelijk niet negentiende- eeuws is. en de tekst die een groot aantal onzorgvuldigheden bevat, ondersteunen deze veronderstelling. De eerste preek die is opgenomen, is de intredepredikatie die Willemsen te Middelburg gehouden heeft in 1728; daarna volgt de zoge naamde 'Nader verblijf predicatie', door Willemsen gehouden in 1740 na het be danken voor het beroep naar Amsterdam. Voorts volgen er zeven preken die niet bij bijzondere gelegenheden zijn gehouden, verder een tweetal voorbereidings- preken, een voorafspraak, gehouden 28 november 1751 ter gelegenheid van de dood van stadhouder Willem IV en tenslotte de eerder genoemde catechisatie over de 13e zondag van de Heidelbergse Catechismus. Vastgesteld kan worden dat het grootste deel van deze preken ook te vinden is in de eerder genoemde ma nuscripten. De 'Stichtelijke gedichten', die achterin de bundel zijn opgenomen, zijn ge deeltelijk ook te vinden in de gedichtenbundel die Willemsen zelf nog heeft laten verschijnen. Voor het overige zijn deze ook weer te vinden in de manuscripten. Door Ds Littooij zijn geen correcties in de tekst aangebracht. Het is zeer goed mogelijk dat de zetter meteen vanuit het manuscript de gedrukte versie heeft ver zorgd. Of de bundel in een grote oplage is uitgebracht, is niet bekend. Blijkens het voorwoord was de opbrengst bestemd voor de zending. Op het inhoudelijke van de preken en de gedichten zal hier niet verder worden ingegaan; dit is reeds gebeurd in hoofdstuk 2. Preken uitgegeven door de Stichting 'Smytegeltfonds' De Stichting 'Smytegeltfonds' met haar Reveil-Serie, beoogt bevindelijke preken van vertegenwoordigers der Nadere Reformatie opnieuw uit te geven in popu laire eigentijdse vorm. De preken worden voor dit doel herschreven in de taal en stijl van het tegenwoordig Nederlands en verschijnen in kleine brochures, waarop men zich kan abonneren. Een groot aantal jaren verzorgde ds G.A. Zij- derveld (Gereformeerde Gemeente) te Middelburg de redactie. Door zijn toedoen verschenen in deze serie acht preken van Jacobus Willemsen. Het betreft de vol gende nummers van de Reveil-Serie; 54, 62, 73, 81,91, 105, 185 en 198. Al deze preken zijn ontleend aan het eerder genoemde manuscript hs. GWM. Door de on derwijzer-dichter M. Nijsse te Middelburg zijn de preken persklaar gemaakt. Uit vergelijking van de gedrukte preken met het originele manuscript blijkt, dat vrij sterk in de tekst is ingegrepen, echter niet op selectieve wijze. De lengte der pre ken diende in een aantal gevallen namelijk drastisch te worden bekort. Hoewel door het herschrijven veel van het eigene van Willemsen is verloren gegaan, krijgt men toch uit deze preken een redelijk goed beeld van de wijze waarop hij het Woord verkondigde. 106

Archief | 1991 | | pagina 140