VI. BETEKENIS EN INVLOED Over de betekenis en invloed die Jacobus Willemsen heeft gehad, kunnen we kort zijn. Bewust heeft hij aan het begin van zijn loopbaan het predikambt verko zen boven een academische functie. Dat hij later toch nog - zij het op beperkte schaal - als hoogleraar mocht bezig zijn, heeft hij niet kunnen voorzien. Primair wilde hij verkondiger van het Evangelie zijn. Dat is hij dan ook geweest, zelfs meer dan 50 jaar lang. Een halve eeuw heeft hij mede het kerkelijk leven bepaald van de gemeente Middelburg. Zelf maakt hij er melding van. dat hij catechetisch onderwijs heeft gegeven aan leden tot in het derde geslacht. Als prediker genoot hij een ongekende populariteit en achting. Daar kwam bij dat hij Zeeuw was onder de Zeeuwen. Nagtglas vermeldt dat de gravure van het portret van Willem sen zelfs in de 19e eeuw nog in vele burgerwoningen te vinden was284. Op de vraag naar de betekenis van Willemsen dient daarom allereerst te worden geant woord: hij was Verbi Divini Minister, dienaar van het Goddelijke Woord. Aan de ene kant is dit van grote betekenis, aan de andere kant van zeer be perkte betekenis, beperkt in tweeërlei zin. In de eerste plaats: Willemsen is steeds te Middelburg gebleven, voor Amsterdam werd bedankt, hetgeen betekent dat hij landelijk niet echt naam heeft gemaakt. In de tweede plaats is zijn betekenis be perkt gebleven, omdat hij zelf toch maar weinig heeft gepubliceerd. De geschrif ten die hij heeft nagelaten zijn vrijwel zonder uitzondering gelegenheidsgeschrif ten. Ook zijn er geen preken van zijn hand verschenen. Opmerkelijk is, dat juist het werk dat hij van anderen uitgaf, een veel verdere uitstraling heeft gekregen. Vooral het werk van Petrus Immens heeft grote opgang gemaakt. Zijn arbeid als hoogleraar is in nog sterkere zin zeer bescheiden geweest. Allereerst dient te worden bedacht dat de studenten niet een volledige opleiding te Middelburg ont vingen. Daar komt bij dat het aantal studenten heel gering was. Dat Willemsen, tot de vorming van een aantal studenten een belangrijke bijdrage heeft mogen le veren, is buiten twijfel. Bij Nagtglas vinden we de volgende beoordeling van Willemsen. Als geleerde heeft Willemsen eigenlijk niet beantwoord aan de groote verwachtin gen zijner jeugd, en is op het veld der wetenschap een middelmatig man gebleven. Over zijn populariteit zegt hij: Deze merkwaardige populariteit en verbazende invloed schijnt te verklaren, door dat deze vrome en zachtaardige kerkleraar volkomen paste in de lijst van zijnen in vele opzichten zoetsappigen en weeken tijd285. Over dit oordeel zouden we het volgende willen opmerken. Ten dele is het juist, met name als hoogleraar is de rol van Willemsen zeer be scheiden gebleven. Hierbij moet worden gezegd, dat de mogelijkheden om wer kelijk naam te maken, vanuit Zeeland niet groot waren. Te weinig komt echter in het oordeel van Nagtglas tot uiting, dat Willemsen als predikant een rijk begaafd 284. Nagtglas, Levensberichten, dl 2. 956. 285. Nagtglas, Levensberichten, dl 2, 957. 107

Archief | 1991 | | pagina 141