Fig. 2. Hulst-Nieuw Namen. Vuurstenen artefacten. Schaal 1:2. tweede vindplaats van dergelijk aardewerk in Zeeland gaan. De andere vind plaats ligt op Schouwen-Duiveland (Haamstede-Brabers)4. Naast de voor de Kauter gebruikelijke groep van onbewerkte, sterk glanzende vuursteen met dikke patina en vorstsplijtvlakken is een groep door mensenhand vervaardigde afslagen en artefacten gevonden. Het gaat om 53 afslagen waaron der 4 van gepolijste bijlen. 16 klingen (of fragmenten daarvan), 8 krabbers, een niet afgemaakte spits en een tweetal kernstenen. Verder is een drietal fragmenten van slijpstenen van kwartsiet aanwezig. We kunnen er wel vanuit gaan dat de bijlfragmenten en de niet afgemaakte spits bij het aardewerk horen. De afslagen maar ook de krabbers kunnen helaas niet nauwkeurig worden ge dateerd. Aangezien er drie kleine klingen van Wommersom-kwartsiet aanwezig zijn (fig. 2. nrs 4-6) en een enkel geretoucheerd klingetje, weten we zeker dat ook de periode van het Mesolithicum vertegenwoordigd is. Daar macrolithische krabbers ontbreken is de aanwezigheid van vuursteen uit het Midden-Neolithi- cum niet waarschijnlijk. Minimaal kunnen we onder het materiaal dus twee pe rioden onderscheiden. De herkomst van de grondstof is niet gemakkelijk te bepa- 4. Trimpe Burger. 'Brabers bij Haamstede, een opgraving'. Een definitieve publicatie van de Brabers is in voorbereiding door L.B.M. Verhart. conservator van de Nederlandse Afdeling van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. 125

Archief | 1991 | | pagina 161