len. Een transparant zwarte soort kan worden gedetermineerd als van het 'Obourg-type'; een grijze soort als 'lichtgrijze Belgische', mogelijk uit de streek tussen Luik en Spiennes. Eén krabber is van een afwijkende soort met verse cor tex. Het vuursteenassemblage is in veel opzichten vergelijkbaar met dat van de Schelpstraat. Romeinse Tijd Aardenburg - Paardenmarkt H. Hendrikse uit Breskens meldde de vondst van een tweetal Romeinse munten en een pelgrimsampul uit de middeleeuwen op een terrein aan de Paardenmarkt te Aardenburg. De munten werden als volgt gedetermineerd: een denarius gesla gen te Rome in 205 AD (Caracalla) en een aes-ll geslagen te Alles in 383-388 (Magnus Maximus)5. De ampul is aan de ene kant versierd met een drietal Franse lelies en aan de andere zijde met een fragment van een (nu onleesbare) tekst. Aardenburg - Bootstraat Het bestaan van een grafveld daterend uit de Romeinse Tijd in de tuin van W.P.H. de Vriend aan de Bootstraat kon eind oktober opnieuw worden bevestigd'1. Bij het graven van een kuil voor plantenafval op enkele meters van de plaats van de vorige waarneming werden wat menselijke crematieresten. een randscherf van een terra sigillata-bord en een wandfragment terra nigra aange troffen. Ook werd een vuursteenafslag uit een oudere periode geborgen. Borsele - De Staart Bij de verbreding van een watergang ten westen van Coudorpe in de Zak van Zuid-Beveland werd door A.J. Guiran, momenteel werkzaam bij het Bureau Oudheidkundig Onderzoek van de gemeente Rotterdam, in 1980 enig aardewerk verzameld. Het betreft een achttal kleine glad afgewerkte wandfragmenten van inheemse makelij. Ze werden aangetroffen in uitgeworpen grond. Waarschijnlijk dateren ze uit de Romeinse Tijd. Vlissingen (fig. 3) Mevr. L.T. Herrebout van de archeologische werkgroep van het Historisch Cen trum Wassenaar vertelde dat haar neef, M. Herrebout uit Vlissingen, nabij de grens met de gemeente Valkenisse ter hoogte van 'Moesbosch' een tijd geleden een Romeins voorwerp had gevonden7. Het voorwerp is van brons. Het betreft een zogenaamde lunula, een maanvormige amulet. Op een van de altaarstenen van Colijnsplaat draagt de godin Nehalennia een dergelijk sieraad. Ook op paar- detuig vinden we de maanvormige hanger veelvuldig toegepast. Tot voor kort waren drie identieke exemplaren uit Nederland bekend8. Recentelijk is dit aantal 5. Determinatie Koninklijk Penningkabinet. Leiden. 6. Van Heeringen. "Archeologische kroniek 1988'. 137 en fig. 6. 7. Tijdens een bezoek aan het archeologische spreekuur van de conservatrice van de Romeinse afdeling van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden mevr. M.Brouwer werd de ouderdom en het belang van de vondst uiteindelijk duidelijk. 8. Zadoks-Josephus Jitta en Witteveen. 'Roman Bronze Lunulae'. Plate 30, nos 6. 8-10. De lu nula uit Vlissingen behoort tot het 'angular' type waarvan er tien in Nederland zijn gevonden. 126

Archief | 1991 | | pagina 162