5 9 ;ie 4 Fig. 6. Haamstede-Ring-Weststraat. Aardewerk, 1-3 Pingsdorf, 4 kogelpot, 5 Paff- rath. Schaal 1:4. aangelegd. Een tweede haardplaats in het profiel leerde dat de kleiplaggen vijf keer opnieuw waren aangebracht totdat uiteindelijk de gehele kuil opgevuld raakte met lagen rood gebrande klei. Het type huisplattegrond is in Zeeland ver gelijkbaar met huisplattegronden van een jongere fase van de vroegmiddel eeuwse burcht van Oost-Souburg en een plattegrond te Aardenburg (Hof van Buize I); verder met plattegronden van huizen of schuren in onder andere Noord- Holland (Assendelft) en op de zandgronden van Noord-Brabant (Sint Oedenrode, Dommelen en Geldrop)12. Uit het profiel was op te maken dat meerdere bewoningsniveau's in het duin zand aanwezig waren. Het diepste en tevens best ontwikkelde niveau - 40 cm dik met mosselschelpen en aardewerk - bevond zich op ca 1,55 m N.A.P. Hoewel dit niveau helaas te diep lag om een opgravingsvlak aan te leggen, werd hiermee wel aangetoond dat de hele 'dorpsheuvel' van Haamstede bestaat uit in korte tijd opgestoven duinzand1-. Het aardewerk uit het onderste niveau verschilt niet van dat van het bovenste niveau en kan dan ook eveneens in de 12e eeuw worden ge plaatst. Het tweede interessante gegeven is dat de lengterichting van de platte grond dezelfde is als de op een steenworp afstand gelegen kerk waarvan in 1966 sporen van het oorspronkelijke tufstenen gebouw werden onderzocht. Haamstede - Westerenban (fig. 7) Door de aanhoudende februaristormen stoof in de duinen van de Westerenban een oud oppervlak bloot. Na een melding van dit feit door J. Beijersbergen be zocht op 1 maart B. Oele het terrein en verzamelde een hoeveelheid aardewerk, dierebotten en maalsteenfragmenten. Het aardewerk bestond uit: grijsbruine ko- gelpotten (138x), Pingsdorf (62x), Hunneschans (lx) en Paffrath (7x). De habitus van de kogelpotten (zware verdikte randen; grove zandverschraling) wijst op een datering in de 11e eeuw, mogelijk zelfs in de 10e eeuw. De dierebotten konden 12. De opgegraven huisplattegronden van Oost-Souburg en Aardenburg zijn niet gepubliceerd. Assendelft: Besteman e.a. 'Peat bog reclamation', o.a. fig. 14.27 house 3 (en verdere verwijzin gen m.b.t. parallellen in het kustgebied; Sint Oedenrode: Verwers 'Archeologische kroniek', 80-82; Dommelen: Theuws e.a. 'Medieval settlement'; Geldrop: Beex 'Ontginningen', 43 afb. 13. Een zelfde situatie treffen we aan in Domburg op Walcheren, zie Van Heeringen 'Archeo logische kroniek 1986', 188-190 en Jaarverslag ROB 1986. 85-86. 18. 129

Archief | 1991 | | pagina 165