Valkenisse (fig. 16) In de komende jaren zullen alle Zeeuwse vliedbergen aan een nauwkeurige wa terpassing worden onderworpen. Dit jaar namen de veldtechnici De Jong en Arler drie bergen in de gemeente Valkenisse (Krommenhoeke, Koudekerke- Bergweg en Biggekerke-Schuitvlotstraat) onderhanden. De metingen worden gezet in een grid van 2 m. Ook de omgeving wordt ingemeten zodat de eventueel nog aanwezige restanten van de voormalige gracht bij de vergelijkende analyse een rol kunnen spelen. Veere (fig. 8 nr2) Tijdens een wandeling langs een bonenakker ten zuidoosten van de Grote Kerk ter hoogte van de Cisterne vond drs Tiny Polderman uit Veere in juli van dit jaar een hanger van git. Het 4 cm hoge sieraad is gesneden in de vorm van een staande man met in zijn rechterhand een pelgrimsstaf en in zijn linker een boek. De afbeelding stelt de heilige Jacobus voor wiens graf te Santiago de Contpos- tela als bedevaartsoord in de middeleeuwen vanuit heel Europa werd bezocht. De hanger die deel zal hebben uitgemaakt van een rozenkrans, kan worden geda teerd in het begin van de 16e eeuw. In Nederland zijn enkele vergelijkbare exem plaren bekend30. Het toeval wil dat van dezelfde plaats eerder een dergelijke zeldzame vondst bekend is31. Het voorwerp is door de vindster geschonken aan het Zeeuws Museum. Zuidzande Bij het graven van een veedrinkput aan de Terhofstededijk te Zuidzande werd een welput aangetroffen waarin zich een steengoedkan bevond. De kan dateert uit de zestiende eeuw32. 30. Bos, 'Azabaches'. 31Van Heeringen, 'Archeologische kroniek van Zeeland over 1987'. 143, afb. 2. 32. Een nadere beschrijving van de vondst is op schrift gesteld door H. Hendrikse (Hendrikse 'Steengoedkan'). 143

Archief | 1991 | | pagina 179