Middelburg, het Prins-Bernardfonds en het Bouwcultuurfonds-Zuid van het Ver bond van Ondernemingen in de Bouwnijverheid. Uitbreiding en onderhoud van de verzamelingen zouden zonder de zo welkome en in grote dank aanvaarde bijdragen van onze begunstigers en leden-donateurs niet mogelijk zijn geweest. In totaal ontvingen wij in het verslagjaar f. 6.487,50 aan bijdragen. Aan rente van de 'Oude Fondsen' werd f. 3.287,96 ontvangen. Samen met enige andere inkomsten en een schenking kwam in totaal f. 14.255,46 beschikbaar. Aan aankopen werd f. 13.424,39 besteed. Boeken en Handschriften De conservator, dr F.F.X. Smulders, bericht als volgt Van de vele goede voornemens die in het bericht over 1989 werden gemeld, is door het tijdelijk buitenlands verblijf van de conservator niet veel terecht geko men. Niettemin zijn er enkele feiten te melden. Voor de handschriften is een sub- conservator benoemd, mr W. Dirksen. De aanstelling van een subconservator voor de handschriften moet worden toegejuicht, aangezien het werkterrein van de conservator Boeken en Handschriften (het beheer van de gedrukte werken, van de handgeschreven werken en van het ruilverkeer) te groot is voor één per soon. In 1990 ontving het Genootschap van één van de leden een laat-vijftiende-eeuws religieus manuscript, dat zich in uitstekende staat bevindt. Het is zeker sedert de achttiende eeuw in Zeeuws bezit geweest. In de loop van 1991 zal het hand schrift nader worden onderzocht; voorlopig berust het nog bij de schenkster. De aanwinsten in 1990 bestaan verder uit de volgende handschriften en andere stukken welke deel uitmaken van het legaat dat in Archief 1987, biz. X, wordt genoemd: aantekeningen van Servaas Bomme en Bastiaan Bomme (achttiende en negentiende eeuw), een tekenboek van Servaas Bomme, familiegegevens be treffende Servaas Bomme en Clara van den Broecke, familiegegevens be treffende de familie Van den Broecke, wetenschappelijke verhandelingen van dr J.C. van den Broecke en weerkundige aantekeningen van mejuffrouw M.G.A. de Man. Tot besluit kan nog worden opgemerkt dat het Genootschap onder auspiciën van de conservator Boeken en Handschriften een boekenbeurs heeft opgezet. De eer ste berichten omtrent het welslagen van dit initiatief zijn bemoedigend. De baten van de beurs zullen ten gunste van de verzamelingen komen. Archeologische voorwerpen De conservator, ir J.A. Trimpe Burger, bericht als volgt In het Zeeuws Museum en in het Provinciaal Depot voor Bodemvondsten zijn veel interessante voorwerpen uit de prehistorie, de Romeinse tijd en de middel eeuwen aanwezig die indertijd door een oud-lid, wijlen P. Jasperse uit St- Maar tensdijk, op het eiland Tholen zijn verzameld en aan het Genootschap zijn ge schonken. Een klein deel van de onder meer in Poortvliet en buitendijks in St-Maartensdijk gedane vondsten uit de ijzertijd en de Romeinse tijd is als stu diemateriaal en 'curiositeitenverzameling' in familiebezit gebleven. C.L. Jas perse, een zoon van P. Jasperse, die zijn vader dikwijls op diens zoektochten ver gezelde, schonk in 1990 verschillende stukken uit dit familiebezit aan het Genootschap. Deze schenking is van wetenschappelijk belang, vooral omdat de nieuwe stukken het beeld van dit vondstencomplex vollediger en minder selec- XVII

Archief | 1991 | | pagina 19