een feit zijn, en kunnen de vogels weer hun plaats in het Zeeuws Museum inne men. Hopelijk kan daarmee het hoofdstuk "Vogels' worden afgesloten en kan de aandacht op andere voorwerpen uit de verzameling worden gericht. Fossiele botten De conservator, drs A.P.J. Bil, bericht als volgt: In 1990 werden 26 nieuwe aanwinsten ingeschreven. Tevens werden zes vond sten uit de oude verzamelingen gedetermineerd en ingeschreven. Nieuw voor de collectie was een fraai stuk rendiergewei, door J. Valster uit de Oosterschelde op gedoken. Naar thans duidelijk wordt, is in de loop der jaren een aantal stukken uitgeleend en daarna uit het oog verloren. Het was dan ook verheugend, van drs F. Lammers van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort te vernemen, dat bij opruimingswerkzaamheden een bot was gevonden dat volgens de etiketten aan het Genootschap toebehoort. Dit bot, het linker spaakbeen (ra dius sinistra) van een grottenbeer ursus spelaeus), is zeer zeldzaam. Ooit heeft ook een schedel van de ursus spelaeus als één der topstukken van de verzame ling aan het Genootschap toebehoord. Dit fossiel is sinds 1980 spoorloos ver dwenen. Ons speurwerk naar dit waardevolle stuk heeft tot op heden weinig re sultaat opgeleverd. Er bestaan wel vermoedens omtrent de huidige verblijfplaats, maar harde bewijzen zijn moeilijk te leveren. Wegens verbouwingswerkzaamheden in het Zeeuws Museum werd het aldaar opgestelde mammoetskelet afgebroken, geconserveerd en in het depot opgesla gen. Met de directie van het Museum werd overeengekomen, dat vanaf 1 januari 1990 drs D. Mol en drs H. van Essen een begin zullen maken met een wetenschappe lijke (her)determinatie en inventarisatie van de collectie fossiele botten. Het is de bedoeling dat deze werkzaamheden in een publikatie en een catalogus uitmon den, waardoor de verzameling aan een groter publiek bekend kan worden en toe gankelijker zal zijn. Dit jaar kregen 32 bezoekers voor studiedoeleinden of voor een rondleiding toe gang tot de in het depot opgeslagen verzameling. Mollusken De conservator, F.A.D. van Nieulande, bericht als volgt In het afgelopen jaar is regelmatig heronderzoek in de verzameling verricht, vooral bij de 'moeilijke' families. Dit gebeurde in verband met de op handen zijnde heruitgave van de Fossielen-atlas. In dit kader worden ook regelmatig de- termineerbijeenkomsten met de leden van de werkgroep gehouden. Vooral omdat er sinds enige tijd weer fossiele schelpen bij de gritfabriek van de firma Endt- Louwerse te Yerseke kunnen worden verzameld, is het nog steeds mogelijk de soortenlijst van het Westerscheldemateriaal uit te breiden. Hopelijk resulteert een en ander ook in een uitbreiding van de collectie van het Genootschap. Aan de registratie op stamkaarten van de verzameling wordt nog steeds gewerkt. Dit jaar is een begin gemaakt met het toevoegen van een afbeelding van de op de stamkaart vermelde soort. Hierdoor ontstaat er een beter overzicht van de verza meling en is de collectie ook gemakkelijker toegankelijk voor verder onderzoek door niet-ingewijden. Wellicht kan in 1991 de registratie van de bivalven (twee- kleppigen) worden afgerond, waarna een begin kan worden gemaakt met de gas tropoden (slakken). XXV

Archief | 1991 | | pagina 27