Gesteenten en Mineralen De conservator, J.M. Moraal, bericht als volgt: De oude verzamelingen zijn thans volledig in de in 1989 gekochte kasten onder gebracht. Deze collectie wordt helemaal apart gehouden omdat er een duidelijk verschil bestaat tussen de manier waarop vroeger werd verzameld en de wijze waarop dat tegenwoordig gebeurt. Alle oude etiketten en materialen zijn zorgvul dig in de oorspronkelijke staat bewaard. Om de oude verzameling gesteenten on danks haar eigen karakter in de collectie van in Zeeland gebruikte en voorko mende gesteenten op te kunnen nemen, is een denominatie gekozen waarmee de vroegere en de tegenwoordige verzamelwijzen tot uitdrukking kunnen worden gebracht, namelijk: gesteenten die bij dijkbouw en andere waterwerken werden en worden gebruikt. Als richtsnoer voor de uitbreiding en de bestudering van de verzameling geldt de vraag, van waar precies en op welke wijze de gesteenten uit de ons omringende landen zijn aangevoerd. In dit verband is kennis van het achterland van de Rijn en haar zijrivieren bijzonder interessant. Er zijn nog redelijk veel zuidelijke zwerfstenen in Oost-Nederland. De verzameling Rijngesteenten van het Genoot schap kan nu worden bestudeerd aan de hand van wat bekend is van de transpor ten naar de Lage Landen. De bazalten zijn verreweg het interessantst, en een aan tal recente vondsten hiervan werd in de verzameling opgenomen. Het transport via de Rijn gebeurde niet alleen door waterafvoer maar ook door ijsgang. De ba zalten die nog hun oorspronkelijke zuilvorm bezitten, zijn daarvoor het bewijs. Bij watertransport zouden deze al stotend over de rivierbodem zijn afgerond. Nu liggen deze stenen in Oost-Nederland te wachten en zien hun familieleden op minder spectaculaire wijze in schepen passeren om in Nederland voor dijkbouw te worden gebruikt en aldus het land te helpen in de strijd tegen het water. In de verzameling is nu een dergelijke bazaltzuil opgenomen. Deze zuilen worden ech ter zeldzaam, en het vermelden van de aanwinst lijkt dus gerechtvaardigd. Het herbewerken van deze oude collectie gesteenten heeft de aandacht van ver zamelaars in het oosten des lands getrokken, en we hebben dan ook bezoek gehad om de gesteenten te bezichtigen. Het enthousiasme van buitenstaanders is voor ons een reden om enkele stukken in de tentoonstelling op te nemen die ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de werkgroep Geologie zal worden gehouden. Tot slot zij vernield, dat wij van drs C.J.F. Klaassen een tweetal dozen met mine ralen uit Brazilië ontvingen. Ook schonk hij voor het nieuwe kabinet een fraai exemplaar van een uit Brazilië afkomstige verkiezelde vis uit het Jura-tijdperk. E.A. Binkhorst, hoofdconservator. XXVI

Archief | 1991 | | pagina 28