INLEIDING Wanneer we de lijst van predikanten die Middelburg hebben gediend bekijken, dan stuiten we op een aantal bekende namen. We zien predikanten die men ge woonlijk rekent tot de vertegenwoordigers van de Nadere Reformatie. Zo komen we onder andere tegen: Hermanus Faukelius, Willem Teellinck, Franciscus Go- marus, Jacobus Fruytier, Petrus Immens en de bekende Bernardus Smytegelt. Over een aantal van deze personen zijn in de loop der jaren belangrijke publika- ties verschenen'. Opmerkelijk is echter dat het onderzoek bijna steeds is gericht op dezelfde personen, terwijl aan anderen nimmer enige aandacht wordt ge schonken. Tot de laatsten behoort ook Jacobus Willemsen (1698-1780). Het enige dat over deze man werd geschreven, is een verhandeling van enkele blad zijden door F. Nagtglas2 en een beknopt artikel door P.J. Meertens in het Biogra fisch lexicon voor de geschiedenis van het Nederlandse protestantisme (BLGNPy. In geen van deze beide artikelen is echter aangegeven waar Willem sen theologisch geplaatst dient te worden. Een aanwijzing in welke richting ge zocht moet worden is het gegeven dat Willemsen het bekende boek van Petrus Immens, De godvruchtige avondmaalganger heeft uitgegeven4. Veel andere vra gen bleven ook nog onbeantwoord, zodat nader onderzoek gewenst was. In het kader van een doctoraalstudie theologie heeft dit kunnen plaatsvinden^. Het feit dat tijdens het bombardement op Middelburg in mei 1940 veel histo risch materiaal verloren is gegaan, waaronder ook het archief van de Nederlandse Hervormde Gemeente, is er de oorzaak van dat nogal eenzijdig moest worden af gegaan op de informatie die ontleend kon worden aan de werken van Willemsen zelf. Tijdens het onderzoek bleek reeds spoedig dat Willemsen heeft behoord tot de leerlingen en navolgers van de theoloog Friedrich Adolph Lampe (1683-1729). Juist het feit dat over de zogenaamde Lampeanen relatief weinig bekend is, maakte de bestudering van het leven en werk van Willemsen extra zinvol. In het navolgende wordt het resultaat van het verrichte onderzoek gepresen teerd. Omdat niet eerder het leven van Willemsen beschreven is, wordt in het eerste hoofdstuk een vrij uitvoerige biografie gegeven. In hoofdstuk 2 wordt aan dacht besteed aan het functioneren van Willemsen als herder en leraar, terwijl in hoofdstuk 3 zijn theologische positie wordt aangegeven. In hoofdstuk 4 komen enkele karakteristieke aspekten van het denken van Willemsen aan de orde. De geschriften die door Willemsen zijn gepubliceerd worden behandeld in hoofdstuk 5, waarbij opgemerkt kan worden dat alle van de hand van Willemsen versche nen werken geraadpleegd konden worden. Na een bespreking van de betekenis en de invloed die Willemsen heeft gehad, wordt afgesloten met een korte evalu atie van de voornaamste bevindingen. 1. Onder andere kunnen worden genoemd: De Vrijer, Ds. Bernardus Smytegelt en zijn Ge knokte riet'en Exalto, Willem Teellinck (1579-1629). 2. Nagtglas, Levensberichtendl 2, 954 - 958. 3. Biografisch lexicon voor de geschiedenis van het Nederlandse protestantisme, dl 1430-431 4. P. Immens, De godvruchtige avondmaalganger. Middelburg 1752. 5. Deze publikatie is een bewerking van de doctoraalscriptie van de auteur getiteld Jacobus Willemsen (1698-1780) Gereformeerd godgeleerde in het voetspoor van Lampe, Middelburg 1989. (Rijksuniversiteit Utrecht, Faculteit der Godgeleerdheid, hoofdvak: Geschiedenis van het Gereformeerd Protestantisme, begeleider: prof. dr C. Graafland). 35

Archief | 1991 | | pagina 69