Lampe had volgens Willemsen op zijn college iets zeer bijzonders om de aan dacht van zijn toehoorders op te wekken. Wanneer hij wilde dat iets diep zou in dringen in het gemoed van zijn leerlingen, dan hield hij een ogenblik stilte. Dat stilzwijgen verwekte diepe eerbied en ontzag bij zijn hoorders. Willemsen zegt: 'Onder dat stilzwijgen hief hij zijn ogen dan op naar de hemel in een biddende gestalte, als zuchtende tot God'34. Onder voorzitting van Lampe verdedigde Willemsen op 29 oktober 1721, een redevoering: De generatione ex aqua et Spiritu (over de wedergeboorte uit water en Geest). Later is deze opgenomen in een werk van Daniël Gerdes35. Drie jaar lang volgde Willemsen het onderwijs van Lampe. Hij leefde tijdens zijn verblijf in Utrecht in nauw contact met een aantal vrien den. Allereerst was er zijn hartevriend Izaak Schorer. eveneens afkomstig uit Middelburg, met wie hij voortdurend omging. Zij beiden maakten deel uit van een klein gezelschap dat op zaterdagmiddag bijeen kwam om aan elkaar opge dane kennis over te dragen. Tot deze kring behoorden niet alleen studenten in de godgeleerdheid, ook rechten en medicijnen waren vertegenwoordigd. Ieder ver zorgde op zijn beurt een voordracht over een onderwerp waarin hij een zekere deskundigheid had verworven. Voor Willemsen was dit Hebreeuwse oudheden. Tevens werd Willemsen, samen met de andere theologische studenten van deze kring en Daniël Gerdes, betrokken bij de openbare catechisatie in het wees huis te Utrecht. Daniël Gerdes was vanuit Bremen gekomen om te Utrecht bij Lampe te studeren36. Later, als hoogleraar te Groningen, is Gerdes vooral bekend geworden in verband met zijn bezwaar tegen de approbatie (goedkeuring om een geschrift te mogen publiceren) van het bekende boek van Wilhelmus Schorting- huis: Het innige christendom*1 Willemsen oefende zich intussen ook onder zijn beide leermeesters in het pre ken. 'Mijn eerste keurstoffe... was mij zeer ter aanmoediging en uitlokking van geloofs vrijmoedigheid om het naar een vollen Jezus te wenden op grond van dat getrouwe en aller aanneming waerdige woord' (1 Timotheus 1:15)38. In de zo mervakantie van 1722 leidde hij voor het eerst een kerkdienst in zijn geboorte plaats Middelburg. Hij preekte over Psalm 89:16: Welzalig is het volk, 't welk het geklank kent. Het jaar daarna (1723) nam hij afscheid te Utrecht en maakte zich gereed voor het proponentsexamen. Hij had het plan zich bij de classis Walcheren aan te mel den. De toestand van zijn gezondheid was op dat moment echter van dien aard, dat hij hiervan moest afzien. Op aanraden van zijn geneesheer en vrienden zou hij, voor hij naar Zeeland zou gaan, eerst afreizen naar Aken om daar gebruik te maken van de minerale wateren. Omdat hij echter voor zijn vertrek proponent wilde wezen, meldde hij zich aan bij de classis 's-Gravenhage. Op 29 juni 1723 werd hij door Joachim Ravens, predikant te Wateringen, geëxamineerd. Hij preekte voor de classis over 1 Petrus 3:15. De uitslag van het examen was posi tief, zodat hij zich voortaan proponent mocht noemen. Spoedig daarna vertrok 34. Ibidem. 153. 35. Willemsen, Een graaggetrouw dienaar. 151, vermeldt dat het gaat om: D. Gerdes, Syn- tagmate dissertationum philologico-theologicarum etc.. 36. Vgl. BLGNP, dl 2, 215. 37. Vgl. Witteveen. Daniël Gerdes. en De Vrijer, Schortinghuis, 246. 38. Willemsen. Een graaggetrouw dienaar. 150. 41

Archief | 1991 | | pagina 75