ving op het armwezen''. Wanneer deze de redactie heeft neergelegd, is niet duide lijk10. In februari 1843 werd Van Sorge op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn functie van secretaris van de gemeente Biggekerke". In juli van dat jaar werd hij toegevoegd aan de gecommitteerde van de regering bij de Maatschappij van Weldadigheid tegen een bezoldiging van 800 's jaars12. Is Van Sorge door de regering weggekocht? H.P. Abrahams achtte die verdenking niet gegrond". Maar zij past wel bij een regime dat redacteur T.M. Roest van Limburg wegkocht bij de Arnhemsche Courant". En er is meer. In januari 1843 ontving Thorbecke van een goed geïnformeerde correspondent het bericht dat Van Sorge was be noemd tol redacteur van het Nederlandsch Nieuwsbladeen blad dat de regering verdedigde15. Lijkt dit bewijs al afdoende, jaren later zou Van Sorge tegen Thor becke ook toegeven dat hij zijn 'voordeelige en gevestigde betrekkingen' had verlaten om redacteur van het ministeriële Nieuwsblad te worden, echter onder het uitdrukkelijke beding van niets te behoeven verdedigen tegen zijn overtui ging. Hij was echter in ongenade gevallen omdat hij geweigerd had de omstreden leningwet van F.A. van Hall te verdedigen"'. Zou Thorbecke het geloofd hebben? Van Sorge is, om welke reden dan ook, van de oppositie naar de regering overge lopen. In de periode daarna is de pen van Donker Curtius duidelijk herkenbaar in veel anonieme hoofdartikelen van de Vlissingsche Courant. Evenals Thorbecke had Donker in 1840 een ontwerp voor een nieuwe grondwet gepubliceerd waarin hij op enige punten radicaler was dan de Leidenaar. De invloed die hij had onder gaan was Frans. Zijn opgewonden proza had soms jacobijnse trekjes. In de Cou rant van 13 december 1844 gewaagde hij van de heftige tegenstand der regering 'met hare walgelijke bende aristocraten en oligarchen', wat de nuchtere Thor becke deed denken aan 'den toon van 1795. behalve dat zij nog niet voorstelt de aristocraten allen op te hangen''7. Vijf dagen later publiceerde de Vlissinger Don kers open brief 'Aan alle vrienden van orde en vrijheid', aan het slot waarvan hij verklaarde: 'Wat mij betreft, ik verklaar hierbij openlijk mijn zegel te hechten aan elk ontwerp, 't welk aan de natie eenen onmiddellijken invloed verzekert op de keuze van hare vertegenwoordigers en van hare plaatselijke en provinciale be sturen'18. Dit is een essentieel element in het streven naar vernieuwing van het politieke bestel. In 1840 verdedigde Thorbecke nog het indirecte kiesstelsel19. 9. Arnhemsche Courant van 5 maart 1842: anonieme bespreking van Van Sorge, Proeve wetgeving armwezen. Een andere brochure, Over den invloed der machines, verscheen te Brussel in Franse ver taling. 10. Robijns, Radicalen in Nederland68 en 340, geeft verschillende jaren op, 1842 en 1841. 11. K.B. 18 februari 1843 nr 75. Algemeen Rijksarchief (ARA), Kabinet des Konings nr 150. 12. Abrahams, Pers in Zeeland354-355. 13. Idem, 355-358. 14. Hooykaas, Thorbecke en de pers', 48. Vgl. voor de pressie op redacteur Wap van de Noord- Brabander Witlox, Katholieke staatspartijI, 289. 15. Brief van Box aan Thorbecke van 9 januari 1843 in ARA, Thorbecke nr 51 16. Brief van 30 maart 1848 in ARA, Thorbecke nr 56. 17. Hoofdartikel 'Het aan de Tweede Kamer door de volksvertegenwoordigers Luzac, Thorbecke enz. aangeboden ontwerp van wet tot verandering der grondwet'. Vgl. de brief van Thorbecke aan Luzac van 16 december 1844, in Briefwisseling ThorbeckeIV, dat volgend jaar zal verschijnen. 18. VC van 18 december 1844. De open brief was eerder als vliegend blaadje, gedateerd 's-Graven- hage 12 december 1844, verschenen. 103

Archief | 1992 | | pagina 137