ARCHEOLOGISCHE KRONIEK VAN ZEELAND OVER 1991 R.M. van Heeringen Inleiding Het jaar 1991 was voor het burchtenonderzoek in de provincie Zeeland zeer suc cesvol. Niet alleen werd de vroegmiddeleeuwse ronde burcht van Domburg ont dekt, maar ook deed zich de unieke gelegenheid voor een profielsleuf te graven op het Abdijplein in Middelburg. Een belangrijk deel van deze kroniek is dan ook gewijd aan de verslaglegging van beide onderzoeken. Helaas is het niet mo gelijk, gezien het snelle publikatiemedium van een jaarlijkse kroniek, alle nieuwe gegevens ook nog in een wat ruimer archeologisch en historisch kader te plaat sen. De indeling van de kroniek heeft geen wijzigingen ondergaan1. De besproken archeologische vindplaatsen zijn aangegeven op afb. 1. Tussen haakjes staat de archeologische periode waarop de vondst betrekking heeft. Daarbij staat P voor Prehistorie. R voor Romeinse Tijd, VM voor Vroege Middeleeuwen (tot 1200) en LM voor Late Middeleeuwen (na 1200). Prehistorie Axel (afb. 2) Door G. Naessens werd aan de Boerenkavelweg in de Nieuw-Beoosten-Blij-Be- zuidenpolder in Koewacht een vuurstenen bijl gevonden. Het vermoeden bestaat dat de grond uit de directe omgeving is opgevoerd tijdens de ruilverkaveling. De bijl is door de vinder geschonken aan het streekmuseum in Hulst. De melding werd verzorgd door ROB-correspondent E.M. Bogaert uit Hulst. De vuursteen vertoont witte inclusies in de honingkleurige patina. Het artefact kan worden ge rekend tot de 'Spitznackige Llint-Ovalbeile'. Op beide zijden komt een klein facet voor. De datering van dit type bijlen is ruim: Midden-Neolithicum (4000- 3100 v. Chr.) of eventueel nog Laat-Neolithicum (3100-2100 v. Chr.)2. Romeinse Tijd Aardenburg - Kamp Rodanborch II (afb. 3) Het oppervlak uit de Romeinse Tijd dat ter plaatse op 1,20-1,60 m heeft gelegen, 1. De kroniek bevat een selectie van de vondsten in 1991. Een volledig overzicht is opgenomen in het Jaarverslag van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) 1991 en een verkorte versie in Nehalennia. Bulletin van de Werkgroep Historie en Archeologie van het Zeeuwsch Genootschap90, herfst 1992. 2. Voor een recent overzicht over de problematiek van de datering van vuurstenen bijlen zie Schut, 'Neolithische bijlen'. 117

Archief | 1992 | | pagina 151