Afb. 16. Aardenburg - Kamp Rodanborch II. Metaalvondsten. 14e eeuw. 1300. De exacte afmetingen van de boerderij konden niet worden vastgesteld. Wel lijkt de lengterichting evenwijdig aan de Akkerstraat te zijn geweest. Ken merkend zijn de min of meer vierkante, vrij ondiepe paalkuilen gevuld met brok ken leem en klei. Dergelijke paalgaten werden een jaar eerder ook aangetroffen bij een huisplattegrond te Haamstede. Het niveau (op 60-70 cm N.A.P.) bevond zich gedeeltelijk op Pleistoceen zand en gedeeltelijk op een geulafzetting van Duinkerke li-ouderdom. Het Romeinse oppervlak dat zich bevonden heeft op 1,20 tot 1,60 m N.A.P. was grotendeels opgeruimd. Een aantal metaalvondsten is het vermelden waard (afb. 16). Afgebeeld zijn twee koperen schrijfstiften23, twee tinnen speelfiches, een tinnen nar (oorspronkelijk bevestigd geweest op een houten stokje bij wijze van kinderspeelgoed) en een tinnen sierspeld. De sier speld is ingelegd met glas. Een identiek exemplaar waarbij de naald nog aanwe zig is, werd gevonden tussen 14e-eeuws pottenbakkersafval te Brugge23. Derge lijke tinnen sierspelden met glasinleg vormen een typologische voortzetting van de bronzen sieraden uit de Karolingische Tijd. Vooral metaalvondsten uit de 11e- 13e eeuw zijn daarom uiterst waardevol voor de bestudering van deze ontwikke ling. Ook de nog ter sprake komende vondsten uit Zierikzee-Kerkhof Noordzijde spreken deze 'vroege' vormentaal25. 23. Zie voor een dergelijke schrijfstift uit ca 1400: Clevis en Kottman, 'Weggegooid en terugge- vonden', 50. 24. Vandenberghe, 'Metalen voorwerpen'. 171-172 en afb. 144. 25. Voor de Karolingische vondsten van het strand van Domburg zie Capelle, 'Metallfunde'. Zie ook de tentoonstellingscatalogus 'Das Reich der Salier', o.m. 132-135. 130

Archief | 1992 | | pagina 168