Nadat de bovengenoemde Duinkerke lila-kreek was gedempt zijn op het noor delijk gedeelte van het terrein, langs de Akkerstraat, in de 15e eeuw huizen ge bouwd. De Akkerstraat laat op de kaart van Van Deventer uit ca 1550 deze be bouwing zien. De sporen van grotendeels uitgebroken muurwerk waren te fragmentair om ze op de opgravingsplattegrond weer te geven. Aardenburg - Paardenmarkt (afb. 17) Op de sterfdag van Sint Nicolaas (6 december!) vond ROB-correspondent H. Hendrikse uit Breskens op een terrein aan de Paardenmarkt een pelgrimsinsigne van Sint Nicolaas uit Bari, Italië. Het plaquette-vormige insigne is 4 cm hoog en aan de bovenzijde rond gesloten. Het heeft een vlakke, gladde achterkant en oor spronkelijk zijn vier bevestigingsogen aanwezig geweest. De heilige is bloots hoofds afgebeeld. In zijn linkerhand houdt hij een boek vast. Twee vingers van zijn rechterhand steekt hij in de hoogte. Bij beter bewaard gebleven exemplaren zijn terweerszijde van zijn hoofd de letters S en N zichtbaar. Het pelgrimsteken is het zesde exemplaar dat uit Europa bekend is. Eén bevindt zich in het Kunstge- werbe Museum in Keulen, twee betreft Zweedse grafvondsten en van de twee uit Noorwegen bekende exemplaren is er één eveneens gevonden in een graf, terwijl het andere insigne te voorschijn is gekomen van onder een altaarfundering. Op grond van de Scandinavische grafvondsten kan de ouderdom van dit type pel grimsinsigne van Bari geschat worden op eind 12e of 13e eeuw2f'. Axel - Fort Moerspui Op verzoek van het Consulentschap Natuur, Bos, Landschap en Fauna (NBLF) Zeeland (de heer De Geus) werd op 21 maart door B. Oele en H. Hendrikse (PDB) de huidige staat van fort Moerspui, gelegen ten zuidoosten van Zuid- dorpe, verkend. Dit in verband met het eventueel graven van een drinkput binnen de omwalling. Het fort dat na 1635 door de Spanjaarden werd opgeworpen, bleek in zeer goede staat te verkeren. De hoogte van de omwalling lag nog ca 1 m bo ven het maaiveld. Aangezien het binnenterrein in de bouwvoor nog veel funde- ringsresten bevatte en op grond daarvan verwacht mag worden dat de funderin gen nog grotendeels in situ aanwezig zijn, moeten graafwerkzaamheden hier 26. Andersson. 'Pilgermarken'. 103-5; Koster, 'Pilcherzeichen', Abb. 89b. Afb. 17. Aardenburg - Paardenmarkt. Pelgrims insigne van Sint Nicolaas. Bari, Italië. Ware grootte. 131

Archief | 1992 | | pagina 169