worden afgeraden. Of de vijf op oude kaarten zichtbare contrescarpen ooit alle in de volle omvang zijn aangelegd, is niet geheel duidelijk geworden. Tegen het eventueel iets uitdiepen van de gracht om de omwalling bestaat uit het oogpunt van monumentenzorg geen bezwaar. Biervliet Op 6 augustus werd vanuit het depot een verkennend onderzoek verricht in de Gentsestraat in Biervliet op het terrein van de voormalige Onze-Lieve-Vrouwe- kerk en het vrouwenklooster Emmaüs. Het terrein wordt op de kaart van Hat- tinga in het midden van de 18e eeuw aangeduid met 'Vrouwenhof'. Het onder zoek was gewenst in verband met de uitbreiding van cafe-restaurant 'De Landbouw'27. Een proefput aan de noordzijde van het beschikbare terrein gaf drie lagen be gravingen boven elkaar te zien op een diepte van 0,9 - 1,50 m onder het maai veld. De begravingen lagen in zware Duinkerke lila-klei die zich op subboreaal veen bevond. In de proefput langs de zuidelijke rand werd slechts één niveau in de begravingen waargenomen. Uit deze bevindingen kan worden opgemaakt dat de kerk en de kloostergebouwen meer naar het westen waren gelegen. Afb. 18. Borsele, voormalige dorp Coudorpe. Beslagplaatje. Ware grootte. Borsele (afb. 18) Door D. Antheunisse uit West-Souburg werd de vondst van een bijzonder sier- plaatje van een gesp gemeld van een terrein waar het voormalige dorp Coudorpe gelegen moet hebben. Het 2,5 bij 3 cm grootte plaatje toont een leeuw en is met lichtblauwe email opgevuld. De voorstelling zelf zal verguld zijn geweest. De volplastische kop van de leeuw is apart bevestigd. De beslagplaat dateert uit de 13e eeuw. Door het meer loshangend dragen van de kleding neemt omstreeks 1200 het gebruik van ceintuurgespen toe. De beslagplaat van de gesp van Coudorpe be hoort tot een van de vroegste typen laatmiddeleeuwse gespen. Dit type gespen met een min of meer vierkante beslagplaat van verguld brons, lichtblauwe email en een apart aangehechte volplastische dierekop werd in de 13e eeuw in Limo ges, Frankrijk vervaardigd28. Vergelijkingsstukken uit Nederland zijn zeldzaam27. 27. Door bemiddeling van de eigenaar, J. van Ham, werd door de firma De Ruijsscher te Biervliet gratis een graafmachine ter beschikking gesteld. 28. Fingerlin. 'Gürter. 36-42 ("Limoger Schnailen"). 29. Zie bijvoorbeeld The Coinhunter 36(199117. 132

Archief | 1992 | | pagina 170