Afb. 20. Reimerswaal - Nieuwlande. Plattegrond van de boven het slik uitstekende funderingen van het 'kasteel aan de westzijde van het dorp. sche begeleiding vond plaats door R. Bleyenberg uit Nieuw-Namen. Ter hoogte van Grensstraat nrs 27 en 28 werden twee loodrecht op elkaar staande 1 m brede funderingen aangesneden. De fundering ter hoogte van huisnummer 27 liep min of meer noord-zuid, de fundering ter hoogte van huisnummer 28 ongeveer oost west. Breedte of lengte van het gebouw kon niet worden bepaald. Ten oosten van de muurresten werden zes begravingen aangetroffen, alle noordoost-zuidwest geörienteerd. Reimerswaal - Nieuwlande (afb. 20) Aangezien het gebied waarin het verdronken dorp Nieuwlande gelegen is sinds 1 januari 1991 tot staats natuurmonument is verklaard en de archeologische resten niet door natuurlijke erosie worden bedreigd, werd dit jaar geen onderzoek te velde meer uitgevoerd. Wel werden de opmetingsgegevens van het aan het west einde van het dorp gelegen 'kasteel' uitgewerkt. De plattegrond van de boven het slik uitstekende fundamenten behoren tot een bescheiden omgracht stenen huis met een rechthoekig grondplan van 16 bij 9 m. Het zal ongetwijfeld in de 15e eeuw bewoond zijn geweest door de heer van Nieuwlande. Sluis (afb. 21) In december detecteerde ROB-correspondent H. Hendrikse uit Breskens op twee plaatsen te Sluis, bij de speeltuin aan de Zuiddijkstraat en bij de molen, respec tievelijk een fragment van een pelgrimsinsigne van onbekende herkomst en een insigne van Eligius uit Noyon, Frankrijk. Het laatstgenoemde insigne is van een rechthoekig type waarvan de meeste tot nu toe gevonden exemplaren alle kleine verschillen ten opzichte van elkaar vertonen. Afb. 21 toont naast het insigne van Sluis een identiek exemplaar dat in 1850 bij de Pont Saint-Michel in de Seine is gevonden12. Het insigne dateert vermoedelijk uit de 13e eeuw. Karakteristiek 32. Forgeais, 'Plombes historiés', 150. Van Heeringen e.a., 'Heiligen uit de modder', 95-96. 135

Archief | 1992 | | pagina 173