Afb. 21. Sluis. Fragment van een pel grimsinsigne van Sint Eli Frankrijk. Ware grootte. Tekening van een insigne gevonden in de Seine, naar voor deze periode is het volplastisch weergegeven hoofd van de heilige. Afge beeld is de heilige als hoefsmid terwijl hij een opgerolde kaars in ontvangst neemt. Het paard en het hoefijzervormige oog aan de bovenzijde van het insigne verwijzen naar de legende waarin de heilige een lastig paard een been afneemt, de hoef beslaat en het been weer aanzet. De rol van de engel met een kruik(?) op de achtergrond rechts is niet duidelijk. Op de vijftien andere insignes uit de Seine ontbreekt deze engel. Zierikzee - Gravenstraat (afb. 22-24) Op het voormalig bedrijfsterrein van de firma Groenleer op de hoek van de Gra venstraat en de Karnemelksvaart te Zierikzee werd na een verkennend onderzoek een opgraving uitgevoerd'3. Het verkennend onderzoek bestond uit het graven van zeven kleine putten verspreid over het terrein (afb. 22). Bijna overal was sprake van natuurlijke opbouw van de bodem. Op de zavelige afzettingen van Calais (2,25 m - N.A.P.) rustte 1,40 m veen. Dit veen werd op zijn beurt afgedekt door klei- en zavelafzettingen van Duinkerke III-ouderdom. Op deze afzettingen bevond zich het maaiveld dat ter plaatse op ongeveer N.A.P. was gelegen. In de vierde verkenningsput werd een moerneringsput aangetroffen (afb. 22, letter A; 1 m breed en reikend tot 20 cm boven de Calais-klei). Een datering ante quem leverde een latere kuil waarin enkele fragmenten Pingsdorf-, Andenne-, Paffrath- en kogelpotaardewerk werden aangetroffen. In put 5 werden enkele menselijke begravingen gevonden (afb. 22, gemerkt met een ster)'4. 33. De mogelijkheid tot onderzoek van het terrein was naar voren gekomen in de Commissie Stads archeologie van de gemeente Zierikzee. De kosten van het onderzoek werden gedragen door de ROB. 34. Met het hoofd naar het oosten. Bij de latere bodemsanering van het terrein in januari 1992 wer den nogmaals zes skeletten waargenomen. De indruk bestaat dat de begravingen dateren uit de pe riode voordat het terrein in de 16e eeuw verkaveld werd. 136

Archief | 1992 | | pagina 174