met de situatie op de kaart van Van Deventer uit het midden van de 16e eeuw. Daarop staan alleen de nu nog bestaande omwalling en stadsgracht aangegeven en een (nieuw?) zijstraatje van de Kamemelksvaart. Van een ronde toren is op de kaart niets te bekennen. Tot nu toe werd aangenomen dat de ommuring en beves- ting van Zierikzee in één keer en wel vóór 1304 zijn beslag had gekregen. Een andere mogelijke verklaring is dat we hier te maken hebben met een losse bak stenen toren en een gracht behorende bij een versterking, mogelijk behorend tot het grafelijk bestuurscentrum 'het Gravenhof'. Als parallel kunnen dienen de re sultaten van de opgraving van 'D'Oude Huys' in Helmond, waar een dergelijke 14e-eeuwse toren werd blootgelegd37. Het betreffende bouwwerk had een door snede van 13 m. Ter afsluiting kan worden vermeld dat tijdens de bodemsanering in januari 1992 een verkavelingspatroon en meerdere beertonnen en -kelders werden aan getroffen uit een periode die de 16e tot de 19e eeuw omvatte. De plaats van de kavelsloten en de beerputten is in overeenstemming met de oriëntatie van de be bouwing zoals weergegeven op de kaart van Van Deventer en latere kaarten. Afb. 24. Zierikzee - Gravenstraat. Fragment van een (water )kan van rood aardewerk met gele slib-versiering en loodglazuur en fragment van een roodaardewerken bak pan met licht geknepen steel. Schaal 1:3. Zierikzee - Kerkhof Noordzijde (afb. 25) Door B. Oele en H. Hendrikse (beiden PDB) werden de rioleringswerkzaamhe den in Kerkhof Noordzijde en de Meelstraat zo goed mogelijk gevolgd. De ar cheologische begeleiding was mogelijk dankzij tussenkomst van de werkgroep stadsarcheologie van de gemeente Zierikzee. Op 31 oktober werd ter hoogte van Kerkhof Noordzijde 36 een afvallaag waargenomen. De laag, waarvan de top was gelegen op 0,50 cm N.A.P.. was ca 75 cm dik en lag op zandige slappe klei. Het straatniveau ligt ter plaatse op 1,20 m N.A.P. Aanwezig zijn de aarde werkcategorieën Pingsdorf. Paffrath, Andenne, 'hoogversierd', 'vroeg rood' en kogelpot. De jongst mogelijke datering van de vondstgroep ligt in de 13e eeuw; een gedeelte van het materiaal sluit een hogere ouderdom niet uit. Een tweede waarneming op 20 november in de Meelstraat ter hoogte van nr 56, meer naar 37. De toren maakte daar als afzonderlijk stenen element deel uit van een in hout uitgevoerde ver sterking, zie Verwers, 'Archeologische kroniek'; Strong, 'D'Oude Huys'. 139

Archief | 1992 | | pagina 177