Afb. 25. Zierikzee - Kerkhof Noordzijde. Koperen (links- en middenhoven) en tinnen gespen en sierspelden. 13e eeuw. Ware grootte. het centrum van de stad, leverde eenzelfde bodemopbouw op met dien verstande dat de opgebrachte grond óp de afvallaag dikker was. Het straatniveau ligt daar door op 2 m N.A.P. In verhouding was, naast het veelvuldig voorkomen van botten en mosselschalen, de hoeveelheid aanwezig aardewerk gering. Slechts een bodemfragment van een vlakke koekepan van vroeg rood aardewerk kon hier worden geborgen. Onderzoek van de naar het gemeentedepot afgevoerde grond die afkomstig was van de rioleringswerkzaamheden in de Lammermarkt en de Varremarkt, leverde een grote hoeveelheid aardewerk van de typen op zoals aan getroffen aan Kerkhof Noordzijde. Vele 13e-eeuwse voorwerpen van metaal kon den worden gedetecteerd, waaronder tinnen broches met glasparels, een fragment van een tinnen eucharistisch lepeltje38, koperen en tinnen gespen etc. De koperen gesp op afb. 25 linksboven kan worden gezien als de opvolger van het type zoals besproken onder Borsele. De beslagplaat is rechthoekig (hier helaas afgebroken) en de naald ligt op een naaldrust tussen twee 'parels'. Dit type dateert uit de tweede helft van de 13e eeuw3'. Het opvallende aan de zich in de vondstgroep bevindende sierspelden is dat ze uitsluitend van tin zijn vervaardigd en dat veel vuldig gebruik is gemaakt van glasinleg. Daar waar geen glas is verwerkt, wordt een glasinleg gesuggereerd door "parels' van tin4". Ook werd een ronde tinnen Catharina-medaille gevonden. Opmerkelijk is dat bij eerder graafwerk in Kerk- 38. Dergelijke lepeltjes worden uitvoerig besproken door Vandenberghe, 'Metalen voorwerpen', 175 en afb. 153. 39. Fingerlin. 'Giirtel', 60-64 ('Schnallen mit geperlter Domrast'). 40. Vgl. ook eenzelfde type speld van de opgraving Aardenburg-Kamp Rodanborch II, hierboven. 140

Archief | 1992 | | pagina 178