maker Ludovicus de Backer zijn gebouwd. Uit een boedel te Sas van Gent kwam nu het afgelopen jaar een orgelkas te voorschijn die verwantschap met beide or gels vertoont. Dit meubel heeft de typerende onderkast, maar daarop een boven bouw als van een kabinet. Daarmee vertegenwoordigt het een type dat tot op he den onbekend was. Hoewel het binnenwerk niet bewaard bleef, is het meubel van belang voor onze kennis omtrent de Zeeuwse kunstnijverheid. Reeds lang bestond het voornemen, voor de afdeling Geschiedkundige Voorwer pen en Objecten. Kunst en Kunstnijverheid met het oog op toekomstige verwer ving een beleidslijn op te stellen. De invoering van afzonderlijke begrotingen voor de afdelingen was aanleiding om dit plan te verwezenlijken. Hoewel de middelen nog bescheiden zijn, is actieve uitbreiding mogelijk en daartoe is een beleidslijn gewenst. De hieraan gewijde paragraaf, getiteld 'Het verzamelgebied van de afdeling Geschiedkundige Voorwerpen en Objecten. Kunst en Kunstnij verheid', is door de Commissie voor de Verzamelingen goedgekeurd en volgt hierna als bijlage bij het verslag. Er is geen uitputtend overzicht van het verza melgebied van de afdeling nagestreefd. Veeleer zijn in grote lijnen de nog be staande leemten in de collectie aangegeven, alsmede de mogelijkheden die het Genootschap heeft om daarin te voorzien. De werkzaamheden voor de afdeling bestonden verder in de voortzetting van de registratie, een moeizame arbeid die pas na de voltooiing van de objectdossiers zijn volle rendement zal afwerpen. Van de dit jaar voor het eerst ter beschikking gekomen afdelingsbegroting is ten gevolge van de afwikkeling van de restauratie van de houten gevel aan de Wage- naarstraat 1 te Middelburg nog nagenoeg niets voor aankopen gebruikt. De enige aanwinst is een op paneel geschilderd portret van de negentiende-eeuwse Mid delburgse orgelmaker Georg Laurens Preuniger, dat door aankoop werd verwor ven. Munten en Penningen De conservator drs C.J.F. Klaassen bericht als volgt: Omdat het Koninklijk Penningkabinet in Leiden op zaterdag werd gesloten, moest een andere locatie worden gevonden om de beschrijving van de verzame ling voort te zetten. Dit is inmiddels gebeurd, en de nieuwe locatie biedt veel meer mogelijkheden, zodat er ook sneller kan worden gewerkt. Op voorstel van de conservator werd op de op 17 juni 1991 gehouden algemene ledenvergadering van het Genootschap de naam van mejuffrouw Marie G.A. de Man aan de thans bij het Zeeuws Museum in bruikleen zijnde verzameling mun ten en penningen van het Genootschap verbonden. De verdiensten van Marie de Man voor het Genootschap en voor de collectie munten en penningen in het bij zonder zijn zo groot en zo belangeloos geweest, dat de verbinding van haar naam aan deze collectie een alleszins passend eerbetoon is. De naam van de verzame ling van de afdeling Munten en Penningen zal daarom vanaf heden officieel lui den: Numismatisch Kabinet Marie G.A. de Man. De collectie Romeinen in het algemeen, de collectie Romeinen uit de Domburg vondst, de Byzantijnen, de antieke niet-Romeinse munten, de jetons en de gilde- penningen werden alle in eigen beheer gefotografeerd. Omdat verschillende je- tonverzamelingen werden aangeboden, kon de verzameling aanmerkelijk worden uitgebreid. De slechte exemplaren werden verwisseld en de ontbrekende exem plaren aangevuld, zodat de historie tot en met 1672 weer bijna geheel vertegen- XIX

Archief | 1992 | | pagina 21