woordigd is. De aanwinsten zijn zo talrijk, dat een vermelding van de vele honderden legpen ningen het bestek van dit verslag te buiten zou gaan. De Historisch-topografische Atlas Zelandia lllustrata De conservator mevrouw drs I.H. Vogel-Wessels Boer bericht als volgt: In 1991 is wederom veel medewerking en steun door het Rijksarchief in Zeeland verleend. Uit het materiaal van de Zelandia lllustrata werd dit jaar de tentoonstelling 'Schouwen aanschouwd' ingericht. Deze expositie, van 31 augustus tot 28 sep tember 1991 in de 'Bewaerschole' te Haamstede gehouden, heeft veel bezoekers getrokken. Ter gelegenheid van de expositie heeft het Genootschap het boekje Schouwen aanschouwd uitgegeven, waarin een selectie van de geëxposeerde prenten en tekeningen is opgenomen. Voorts werden afbeeldingen uit de Zelan dia lllustrata voor de volgende tentoonstellingen uitgeleend: - Abdijplein en folklorezaal. Zeeuws Museum. Middelburg - Leonard Huizinga, Universiteitsmuseum, Leiden - Nehalennia, Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, Goes In de studiezaal werden 64 objecten uit de Zelandia lllustrata geraadpleegd. Ten behoeve van derden werden 101 fotoreproducties/dia's verstrekt, die gebruikt werden voor artikelen in de Provinciale Zeeuwse Courant, Nehalennia, het Ar chief, het tijdschrift Zeeland, De Wete, de video van Rijkswaterstaat over de uit breiding van het kanaal door Zuid-Beveland en verscheidene andere publikaties. In dit verband kunnen worden genoemd Rond de kerk in Zeeland. Harde heel meesters, Zeelui en hun dokters in de 18e eeuw. Geschiedenis van Dauwendaele en Toornvliet en Staatsbosbeheer. In het verslagjaar zijn de werkzaamheden voor de catalogisering van de aanwin sten van de Zelandia lllustrata voortgezet. Tevens zijn 2000 opnamen voor de fo tocatalogus gemaakt. Het Genootschap heeft ook in 1991 een prentbriefkaart uitgegeven. Het is een re productie van een tekening in kleur op perkament van het gebrandschilderde raam van de Rederijkerskamer 'Missus Scholieren', dat dit gilde in 1589 in zijn kamer in het stadhuis van Veere liet aanbrengen. De collectie van de Historisch-topografische Atlas Zelandia lllustrata werd in 1991 deels door aankoop, deels door schenking met vijftig nummers uitgebreid, te weten: 17 kaarten, 23 prenten/tekeningen, twee schetsboeken. 11 foto's en acht delen/bladen documentatie. De belangrijkste aanwinsten waren: - de in Parijs aangekochte, unieke zeventiende-eeuwse atlas van Brabant, Vlaan deren en Zeeland, in 1662 uitgegeven door Zacharias Roman. Deze atlas bevat een kaart van Zeeland in negen bladen, één van Vlaanderen en Zeeland in negen bladen. 42 stedengezichten in Brabant en Vlaanderen en tien gezichten op plaat sen in Zeeland. De atlas bevat ook de gedrukte beschrijvingen van de provincies, die bij montage tot een wandkaart langs de onderzijde konden worden aange bracht. Verder bevat de atlas een handgetekende kaart en een geschreven rapport inzake de verdediging van Zeeuwsch-Vlaanderen tegen de Franse troepen in 1672. De aankoop is mogelijk geworden door een inzamelingsactie, waarover in het algemene gedeelte van het jaarverslag wordt bericht: - drie tekeningen en vijf gouaches van de watersnoodramp van 1 februari 1953 op Schouwen-Duiveland van de hand van P. Bulthuis (1953); deze vormen een XX

Archief | 1992 | | pagina 22