men, waardoor onze toekomstplannen gemakkelijker kunnen worden verwezen lijkt. De plannen behelzen om te beginnen de samenstelling van een wetenschap pelijk verantwoorde catalogus, waarvoor wij thans de nodige fondsen trachten bijeen te brengen. Bovendien is ons verzocht mee te werken aan de herinrichting van het Zeeuws Museum en daarvoor materiaal betreffende de vroegste geschie denis van Zeeland te leveren. Het Genootschap verschafte ons middelen om aankopen te doen. Bij de bewer king daarvan werden elf oude aanwinsten opnieuw ingeschreven. De heer J. Val- ster heeft ons vijftien fraaie aanwinsten geschonken, welke hij het afgelopen jaar in de Schaar van Colijnsplaat heeft opgedoken. Het belangrijkste stuk is de lin keropperarm van een wolf humerus sinistra-Canis lupus). De heer P. de Jonge van de 'Amemuiden 14' leverde ons tegen vergoeding een twintigtal beenderen uit de Noordzee. De familie Oreel van de 'Vlissingen 1' en de 'Vlissingen 2' schonk een viertal bovenkiezen van de mammoet (Mammuthus primigenius), waarvoor wij graag plaats inruimen. Vanuit Destelbergen (Vlaanderen) werden voorheen beenderen van pleistocene zoogdieren toegevoegd aan de verzameling. Hiervan zijn nu 42 stuks ingeschre ven en definitief opgenomen. Wederom is bij de werkzaamheden gebleken hoe groot het aantal dieren is ge weest dat de Lage Landen en de Noordzee-vlakte heeft bevolkt. Vastgesteld kan worden, dat, voordat na de laatste ijstijd het zeewaterpeil met ten minste 85 me ter toenam, ook Zeeland een aaneengesloten gebied is geweest waar duizenden dieren hebben geleefd. Natuurhistorische Voorwerpen, onderafdeling Moliusken De conservator F.A.D. van Nieulande bericht als volgt: Vorig jaar is de gehele fossielencollectie van het Genootschap van het museum depot in Middelburg naar het depot van het Rijksarchief in Zeeland te Oost-Sou burg verhuisd. Deze omvangrijke operatie is dank zij de goede begeleiding van conservator J.M. Moraal uitstekend verlopen. Intussen heb ik enige tijd kunnen besteden aan het uitpakken en op orde brengen van het aanwezige materiaal. Alleen de zeer uitgebreide verzameling recent-tro- pisch materiaal is wegens gebrek aan voldoende kastruimte nog in dozen inge pakt. Tijdens de in 1991 gezamenlijk met de leden van de Werkgroep Geologie gehou den determineerbijeenkomsten is mede uitvoerig aan de taxodonte bivalven ge werkt. Door de voorzitter, de heer P. Moerdijk, werd ik erop opmerkzaam ge maakt. dat onder het Zeeuwse materiaal een aantal exemplaren duidelijk afwijkend waren van het tot nu toe bekende aantal soorten. Verder onderzoek naar deze materie en vergelijking met verzamelingen uit de omgeving van Ant werpen hebben aangetoond, dat twee soorten zijn aangetroffen die nog niet eer der in ons faunagebied bekend waren. Eén soort dient zelfs als een geheel nieuwe soort te worden beschreven. Een en ander heeft ertoe geleid, dat we aan een to tale revisie van deze familie bezig zijn. welke we binnen niet al te lange tijd ho pen te publiceren. Vermeldenswaard is zeker een schenking van een aantal tropische schelpen uit Indonesië door drs C.J.F. Klaassen; de volgende soorten zijn in deze schenking het opvallendst: XXIII

Archief | 1992 | | pagina 25