- Nautilus pompilius (L. 1758); vindplaats: Gili Aier, Lombok - Cypralacassis rufa (L. 1758) - Conus marmoreus (L. 1758) - Auliculina vespertilo (L. 1758) - Conus capitaneus (L. 1758); vindplaats: Konodo. Verder bevinden zich in dit lot een flink aantal nog niet gedetermineerde kleinere soorten. Tevens is vorig jaar een schenking verworven van recent tropisch materiaal, dat aan het begin van deze eeuw door de heer Storm van 's-Gravesande is verza meld. De heer J.A. Heyse, thesaurier van het Genootschap, trad bij deze schen king als bemiddelaar op. Helaas zijn bij deze verzameling geen nadere vind- plaatsgegevens bekend. BIJLAGE Het verzamelgebied van de afdeling Geschiedkundige Voorwerpen en Objecten, Kunst en Kunstnijverheid. Het beleidsplan van 1980 bevat een korte paragraaf over de afdeling Geschied kundige Voorwerpen en Objecten, Kunst en Kunstnijverheid. Daarin wordt met name een beschouwing aan de criteria voor het Zeeuwse karakter van de te ver zamelen objecten gewijd. In aansluiting daarop dient nog nader te worden om schreven, waartoe het gebied van deze afdeling zich uitstrekt en op welke deel terreinen leemten bestaan. 1Geschiedkundige Voorwerpen en Objecten Voor de categorie geschiedkundige voorwerpen en objecten is het niet mogelijk concreet een verzamelbeleid te definiëren. Een historisch voorwerp kan gerela teerd zijn aan een belangrijke gebeurtenis of een belangrijke persoon. Het gaat hier veeleer om het maken van een afweging op het moment dat een object op duikt. Hetzelfde geldt voor historische voorwerpen die herinneren aan een be paald gebouw, zoals een haardsteen van een kasteel, of aan een maatschappelijke functie, bij voorbeeld de sabel van een dijkwachter. In al deze gevallen dient de niet-materiële meerwaarde te worden ingeschat en tegen de middelen en moge lijkheden tot verwerving te worden afgewogen. Het is van groot belang nauwge zet de handel in deze objecten te volgen. Veel gevonden materiaal komt aan de markt, en bij vroegtijdige signalering valt nog het meest omtrent de herkomst te achterhalen. 2. Kunst Op het verzamelgebied kunst bestaan zeer grote lacunes in de collecties. Dit is te wijten aan het feit dat het museale beleid van het Genootschap in het verleden uitsluitend een historische doelstelling kende. Had men van meet af aan ook his torische kunstobjecten tot de te verzamelen voorwerpen gerekend, dan was be halve de collectie geschilderde portretten en topografische voorstellingen een be langrijk bestand aan oude Zeeuwse schilderkunst ontstaan. Helaas is dit niet het geval geweest, en het gevolg is een niet meer in te halen achterstand, te meer daar ook de Zeeuwse Museumstichting in de eerste decennia van haar bestaan XXIV

Archief | 1992 | | pagina 26