Afb. 5. Gevels met driepas van de middeleeuwse overkapping van de Vismarkt te Middelburg. Gravure in de Cronyk van Smallegange. met een enkel venster in een gotische driepas, alle etages sterk overkragend en hellend gebouwd. Hoewel niet tot de categorie woonhuizen behorend, verdient in dit verband ook de overkapping van de oude vismarkt te Middelburg aandacht. Ten tijde van het vervaardigen van de afbeeldingen voor de Cronyk van Smalle gange bezat deze nog zijn karakteristieke topgevels met driepas7. Een tekening van de Markt door C. Pronk in 1746 toont aan dat zelfs toen in de nabijheid van het stadhuis nog houten gevels voorkwamen. We zien in de Lange Noordstraat achter het stadhuis nog dezelfde gevels als op het schilderij van de Markt van 1605 weergegeven8. Bij het versteningsproces van de houten gevels sinds de 16e eeuw bleven ele menten van de houten constructie behouden. In een aantal gevallen behield men de onderpui en metselde daarop het stenen gevelgedeelte. Men behield zo de op timale lichtinval op de begane grond. De skeletbouw is ook nagevolgd in zand steen. De op deze wijze gebouwde gevels behielden een groot raamoppervlak. Deze constructie was echter alleen bij toepassing van natuursteen mogelijk. In de 7. RAZ, Zelandia Illustrata II, 241 8. RAZ, Zelandia Illustrata II, 386. Ook op de hiernaar vervaardigde gravure (II, 387) voor de Te genwoordige Staat van Zeeland zijn deze huizen weergegeven, maar door de zware arcering niet dui delijk. 40

Archief | 1992 | | pagina 74