toegevoegd1. De afbeelding op het zegelveld symboliseert de persoon of de in stelling die het zegel voert. Het randschrift daaromheen vermeldt de naam of de functie van de bezitter. Door middel van een strook perkament of een zijden streng is het zegel doorgaans onder aan het beschreven stuk perkament beves tigd. Het gebruik van zegels heeft zich vanaf de vroege middeleeuwen meer en meer uitgebreid. Oorspronkelijk zegelen alleen keizers, koningen en pausen. La ter gaan bisschoppen, abten en kloosters alsook wereldlijke vorsten zoals graven en hertogen oorkonden van een zegel voorzien. In de dertiende eeuw zijn het ook edelen en ridders, steden, schepenen en burgers die oorkonden op deze wijze be krachtigend Maar ook niet ieder zegel bezit dezelfde bewijskracht. Evenals bij oorkonden kunnen wij authentieke en niet-authentieke zegels onderscheiden. Van sommige zegels is de bewijskracht zo algemeen aanvaard dat een hiermee beze gelde oorkonde zelf een volledig bewijs vormt. Eerst hebben alleen de zegels van pausen en koningen dit gezag bezeten, later worden die van bijvoorbeeld bis schoppen, abten, graven en hertogen ook als authentiek beschouwd. Andere ze gels zoals die van burgers van een stad bezitten een dergelijke bewijskracht niet. Oorkonden die met deze niet-authentieke zegels zijn bekrachtigd, dienen altijd eerst geverifieerd te worden. De bezegeling is als waarborgmiddel van een oorkonde een belangrijk ele ment. Het zegel blijkt echter ook het meest kwetsbare onderdeel te zijn. Van vele charters5 zijn de zegels zwaar geschonden of zelfs geheel verloren gegaan. Dit komt in de eerste plaats door de kwetsbaarheid van het materiaal waarvan zegels zijn gemaakt. Zegelwas breekt gauw en brokkelt gemakkelijk af, zeker aan de vaak dunne randen. Bij brand blijft het beschreven perkament veel langer intakt dan het zegel dat al snel tot een onherkenbare klomp was versmelt. Daarnaast is de bevestigingswijze er de oorzaak van dat vele zegels zijn beschadigd. De ge bruikelijke manier van aanhechting van het zegel - zoals gezegd aan stroken of koorden onder aan het stuk - brengt met zich mee dat bij iedere raadpleging het zegel te hard kan terecht komen en daardoor beschadigd kan raken. Een laatste belangrijke oorzaak voor de aantasting van de bezegeling is de aantrekkings kracht van de vaak fraaie afbeelding op het zegelveld. Menig zegel is van de oor spronkelijke oorkonde afgeknipt, zowel door verzamelaars die de verleiding niet hebben weerstaan het exemplaar aan de eigen collectie toe te voegen'1, als ook door archivarissen die juist uit angst voor diefstal er soms toe zijn over gegaan de zegels apart op te bergen. Als gevolg van een en ander zijn er slechts weinig oorkonden te vinden waarvan de bezegeling nog in geheel gave staat verkeert. Aan vele charters hangen thans nog slechts nauwelijks te identificeren brokjes was. In vele gevallen zijn nog slechts enkele sporen van de oorspronkelijke beze- 3. J. Meinema, 'Zegels: materiaal en techniek'. In: Verzegeld verleden. Zegels: bronnen voor de ge schiedenis (Groningen 1984), 9; T. Steemers, Zegels, geschiedenis, gebruik, conservering, restaura tie, samengesteld door ten behoeve van de M.B.O. Opleiding Restauratoren in Amsterdam (Maastricht 1984), 52-54. 4. Ewald, Siegelkunde, 32-40. 5. Een charter is thans de archiefterm voor een oorkonde uitgaande van de uiterlijke vorm: het blad perkament (of papier) voorzien van zegels waarop de oorkonde is geschreven. 6. Vgl. G. Venner, 'Inleiding'. In: S. Frankewitz en G. Venner, De zegels der steden en dorpen in het Overkwartier van GelderDie Siegel der Stadte und Dörfer im geldrischen Oberquartier, 1250- 1798 (Venlo [1987]), 14. 58

Archief | 1992 | | pagina 92