JAARVERSLAG OVER 1991 VAN DE HOOFDCONSERVATOR In 1991 onderging de personele bezetting van de Commissie voor de Verzame lingen een wijziging door het vertrek van de conservator van de afdeling Natuur historische Voorwerpen, de heer R. Struyk, ten gevolge van onheuse bejegening van de zijde van het Zeeuws Museum. Hoewel de kwestie is bijgelegd, zag de heer Struyk geen basis voor hervatting van zijn functie. Om persoonlijke redenen legde mevrouw E.A. Binkhorst haar functie als conservator van De Historisch- topografische Atlas Zelandia Illustrata neer. De commissie betreurt de beëindi ging van hun conservatorschap, en is beiden erkentelijk voor het werk dat zij in hun functie hebben verricht. De commissie kwam zoals gewoonlijk tweemaal bijeen. In de voorjaars vergadering werd een voorstel tot toekenning van afzonderlijke begrotingen aan de afdelingen goedgekeurd, dat vervolgens door het Bestuur werd overgenomen. Volgens dit besluit ontvangen de afdelingen jaarlijks een vast bedrag, dat, voor zover niet besteed, als reserve van de betreffende afdeling wordt geboekt. Bij zondere inkomsten van een afdeling, zoals uitgekeerde assurantiepenningen, ko men ook aan de reserve ten goede. In de najaarsvergadering werd onder meer de tekst van een vademecum ten be hoeve van de conservatoren goedgekeurd. Een dergelijke handleiding bevordert de continuïteit bij wisselingen in de personele bezetting. In het bestuur van de Zeeuwse Museumstichting waren de vertegenwoordigers van het Genootschap bij de samenstelling van het beleidsplan van het Zeeuws Museum betrokken. Door de vertegenwoordigers is met name aangedrongen op een duidelijke beeldvorming van Zeelands verleden in de vaste expositie, met de geologische ontwikkeling als rode draad: de vorming van het estuarium en, sinds de bewoning door de mens, de daaruit voortkomende oriëntatie op zee en land. Ook is door het Genootschap aandacht gevraagd voor essentiële lacunes in de collectie, zoals de Zeeuwse meubelkunst, en is gepleit voor een herinrichting van het vroegere logement van de prinsen van Oranje met de daarvoor in 1595-1604 vervaardigde historietapijten. Het Beleidsplan van het Museum vergt grote inves teringen, maar het rijke culturele verleden van Zeeland is het geld ten volle waard. In verband met het aanbrengen van een nieuwe ingang in de SPQM-poort van het abdijcomplex, vroeg het bestuur van het Zeeuws Museum toestemming voor de verplaatsing van het fossielen-depot naar een depot van het Rijksarchief in Zeeland in Oost-Souburg. Het Bestuur van het Genootschap heeft daarin bewil ligd, op voorwaarde dat de collectie voor de betrokken conservatoren goed toe gankelijk blijft. Het jaar 1991 was overigens zeer voorspoedig voor de verzamelingen. Het lukte een kostbare zeventiende-eeuwse atlas te verwerven, het enig bekende exemplaar van het Tonneel ofte Bysondere Beschrijvinge van 't Hertoghdom Brabanten de Graefschappen van Vlaenderen en Zeelandt, dat in 1662 werd uitgegeven door de Middelburgse boekverkoper en uitgever Zacharias Roman. Op voorstel van de commissie organiseerde het Bestuur een grootscheepse inzamelingsactie om de kostprijs van 34.000,- bijeen te brengen. De actie mag als geslaagd worden beschouwd: de leden brachten 13.000,- bijeen, de gemeenten in Zeeland 5.700,-, het provinciaal bestuur gaf 2.500,-, het Anjerfonds 5000,- en de Salek-Stichting 1000,-. In totaal werd 27.200,- bijeengebracht; de actie wordt XVI

Archief | 1992 | | pagina 18