De ruimte tussen miniatuur en initiaal, normaal bestemd om de titel in te vullen, is hier evenals in de vorige afbeelding (fol. 118) (nog) open gebleven. De inleiding van het boek begint: 'Dander boec van der Machabeeusschen was een epystele ofte let tere, die Yudas Machabeus sende ende douders van den Yoden die in Jherusalem wo neden tallen den loden die in menigerhande lant oestwaerts in gevangenisse ende in dienste waren....'. In het oog van de grote gehistorieerde initiaal D komt een bode, kenbaar aan zijn bodestaf, een vertrek binnen waar een aantal Joden bijeen zijn, en overhandigt aan hun voorman de brief, waarover de inleiding spreekt. De eigenlijke tekst van 2 Makkabeeën begint in de tweede kolom, boven een kleine gedecoreerde initiaal 'D(ie)', zoals blijkt uit het opschrift: 'Hier begint dat ander [boec]'. De miniatuur laat een botsing tussen twee legers zien. Het slagveld ligt aan een brede, druk bevaren rivier, die zich tussen twee steden op de achtergrond door slin gert. Voor de meest linkse stad ligt een bergje met daarop een windmolen, die men eerder in de Nederlanden zou zoeken dan in Palestina. Het gevecht, dat veel slachtoffers heeft geëist, is in het voordeel van de partij aan de linkerkant beslist. Het overwinnende leger voert een banier met een leeuw, de leeuw van Juda, wat wijst op een succes van de Makkabeeën in de Joodse vrijheids strijd. De andere partij, die de aftocht blaast, is het leger van Antiochus IV Epiphanes of diens zoon Antiochus V Eupator. 2 Makkabeeën 8 e.v. melden verschillende ge slaagde acties van Judas Maccabaeus. Deze miniatuur ziet waarschijnlijk op de eerste gewonnen veldslag, die ertoe leidde dat hij Jeruzalem kon binnentrekken. Foto: LUB Repr.: Byvanck en Hoogewerfff. La miniature hollandaise, II, pl. 114A 81

Archief | 1994 | | pagina 107