18 minuten -16 Afb. 2. Grafische voorstelling van de tijdverejfeningscorrecties gedurende een jaar. De zonnewijzer van Paulus Reinman Reis- of zakzonnewijzers zijn in de loop der eeuwen in velerlei soorten, afmetin gen en uitvoeringen vervaardigd. Dit type zonnewijzers is vermoedelijk in de 15e of 16e eeuw in de Lage Landen of Duitsland geïntroduceerd. Eerst werden ze vervaardigd in koper, dat dikwijls verzilverd of vuurverguld werd; daarna voerde men ze al snel in ivoor uit. Ook zijn er eenvoudiger uitvoeringen van hout, met papier beplakt. De meeste komen uit twee hoofdcentra; Dieppe en Neurenberg7. Het exemplaar dat zich in de collectie van het Zeeuws Genootschap in bruikleen bij het Zeeuws Museum te Middelburg bevindt, behoort tot het type diptiek- of tweeluikzonnewijzer. Het prachtig bewaard gebleven instrument is niet uniek, maar toch in zijn soort heel belangrijk. Deze 16e- en 17e- eeuwse tijdmetertjes bevinden zich voornamelijk in musea en prive-collecties in Europa en Noord Amerika. Professor E. Zinner beschrijft er enkele honderden, waaronder 65 van Paulus Reinman8. Penelope Gouk voegt daar nog eens zes exemplaren aan toe®. Die van Reinman zijn voor namelijk in Europese collecties aanwezig10. De zonnewijzer uit Middelburg was bij hen niet bekend. Wel noemt Zinner eenzelfde soort zonnewijzer in het Gro ninger Museum uit 1586 van de Neurenbergse kompasmaker Hans Troschel. Deze is uitvoerig beschreven door P. Terpstra11. 7. a. S. Lloyd, P. Gouk and A J. Turner. Ivory diptich sundials; the collection of historical scientific Instruments of the Harvard University. Cambridge (Mass.), 1992. b. Moore,J. The ivory diptych sun dial. Part 1, British Sundial Society 93.3.. 16-19. Part 2, BSS 94.1., 3-7 en 21. 8. E. Zinner, Astronomische Instrumente des II. his 18. Jahrhundertsheruitgave van de 2e verbe terde druk. Munchen, 1972. 9. Penelope Gouk, The ivory sundials of Neuremberg; 1500-1700. Cambridge (UK), Whipple Mu seum, 1988. 10 Musea en collecties die een of meer zonnewijzers van Paulus Reinman bezitten bevinden zich in: Aken, Berlijn, Brussel, Burry St. Edmunds, Cambridge (UK), Chicago, Chur, Darmstadt, Dresden, Edinburg, Gent, Hamburg, Linz, Londen, Luik, Middelburg, München, Neurenberg, Oxford (UK), Parijs, Passau, Praag, Rein Stift, Salzburg, Stockholm, Straatsburg, Stuttgart, Traunstein, Wenen. 11. P. Terpstra, Zonnewijzers. Groningen, 1953, 94-101. 87

Archief | 1994 | | pagina 113