Draagbaar, compact, attractief gedecoreerd en relatief duurzaam uitgevoerd heb ben de ivoren Neurenbergse reiszonnewijzers altijd een gewilde internationale markt gevonden bij de meer gegoede families. Afgezien van hun zuiver estheti sche aantrekkelijkheid zijn ze ook van technisch wetenschappelijk belang, omdat zij een van de meest moderne technologieën van die periode vertegenwoordigen '2. De decoraties die gebruikt werden voor versiering waren over het algemeen gestyleerde bloemen- en plantenmotieven, religieus/moralistische, amoureus/ero tische, exotische afbeeldingen of een combinatie daarvan. Zij geven een indruk van de gedachtenwereld waarin men rond 1600 leefde. De herkomst van de zonnewijzer Paulus Reinman was een produktieve en prominente telg uit een kompasmakers- familie, die aan het eind van de 16e, begin 17e eeuw woonde en werkte te Neu renberg. De kwaliteit van zijn instrumenten, waarvan er zeer vele fijn gegraveerd zijn, bewijst dat hij een uitstekend vakman was. De verscheidenheid van zijn produkten is zo groot, dat zij feitelijk een groep op zich vormen. Hij behoorde met Thomas Tucher (1590-1645) tot de weinige instrumentmakers] die de tech niek van het vuurvergulden van messing toepasten". Hoewel er messing toege past werd bij de vervaardiging van deze zonnewijzers is het merkwaardig dat er in de kompasmakersvoorschriften uit die tijd geen melding van gemaakt wordt. Een complete genealogie van Paul Reinman is niet op te stellen14. De familie banden tussen de bekende voornamen zijn niet te leggen. Hij was waarschijnlijk de zoon van Hiëronymus, die in 1556 huwde en in 1577 overleed. Hij had zijn werkplaats in 'Unter den Huttern' en voerde evenals Paulus een kroon als mees terteken. Paulus werd op 15 maart 1557 geboren. Hij huwde op 8 september 1581. Nakomelingen zijn niet bekend. Zijn meesterstitel behaalde hij zoals toen te doen gebruikelijk waarschijnlijk kort na zijn huwelijk. Zijn werkplaats was in 1604 in zijn ouderlijk huis. In 1608 vinden wij hem terug in 'Zwischen den Fleischbanken' te Neurenberg, waar hij op 1 januari 1609 overleed14. De gegevens over de herkomst van de zonnewijzer van Reinman van de Mid delburgse zonnewijzer beginnen bij de familie Sprenger. In 1888/1889 schonk W.J. Sprenger, geboren op 11 oktober 1846 en overleden in juni 1930 te Middel burg dit familiebezit aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Hoe lang het in het bezit geweest is van de familie kon niet meer achterhaald worden. W.J. Sprenger was wethouder van Middelburg van 1883-1909 en lid van de firma Spoor en Sprenger, commissaris van het polderbestuur van Walcheren, koopman en commissaris van de graanbeurs. Hij woonde in de Lange Noord straat C26, nu 26, in het huis annex koetshuis en paardenstal 'De Provincie Roos'16. In het jaarverslag 1888/1889 van het Genootschap staat hij vermeld als 'directeur'. Het was in die tijd de gewoonte die titel te verlenen aan iemand die bereid was vijfmaal de ledencontributie als jaarlijkse bijdrage te betalen. 12. Zie Gouk. Ivory Sundials, 7. 13. Idem. 65. 14. Idem. 59. 16. Adresboek Middelburg 1894. 88

Archief | 1994 | | pagina 114