uurwerken, astrolabia, nocturnalen, maanklokken en zoals hier bij de ntaanwijzer (of -schijf) van Reinman is deze aspectencirkel te vinden. In het hierboven ge noemde voorbeeld bij maanfase 25 is de maanhoek 4 uur, wat overeenkomt met 4x15=60 graden. De maan staat dan ten opzichte van het middelpunt van de schijf, de aarde, in sextilus. De inventieve, handige en nieuwsgierige lezer kan de aspectenschijf van 1992 van bijlage II (vergroot) kopiëren, opplakken op stevig karton en daarmee met zijn zonnewijzer experimenteren27. De binnenkant van het bovenblad. Zie afb. 8. De zonnewijzers De twee binnenvlakken vormen tezamen het 'zonnewijzer'-gedeelte van het ins trument. Het bovenblad kan met twee haakjes loodrecht vastgezet worden op het onderblad. Links- en rechtsboven zijn twee verticale zonnewijzers aangebracht met daaronder als decoratie twee vazen voorzien van gestileerde bloemen en tak ken. De linker zonnewijzer geeft DIE TAGLENG VND ZWELF ZEIGHEN aan. Dat is de lengte van de dagen en nachten in de verschillende maanden van het jaar. De zonnewijzer is voorzien van een 'pin-gnomon'. Deze schaduwgever is een klein puntig pennetje dat precies midden boven het lijnenpatroon loodrecht op het vlak bevestigd is. De punt van de schaduw volgt maximaal van 6 uur tot 18 uur zonnetijd de gebogen lijnen en geeft zo de maan den aan, op welke datum volgens de tekens van de dierenriem de dag een geheel aantal uren zonneschijn heeft en hoelang de nacht duurt. Rechts is het aantal dag uren aangegeven, en links het aantal nachturen. Bijvoorbeeld: in december is het aantal daguren 8 en is het 16 uren donker. In januari en oktober zijn dat 10 dag uren en 14 nachturen. Op 22 september, Weegschaal links, en 21 maart, Ram rechts, zijn de dagen en nachten even lang: 12 uren. pin-gnomon dec. (Steenbok) 16 8 Steenbok dec. nov. Schutter 15 O 9 - okt. Schorpioen 14 10 Waterman jan. sept. Weegschaal 13 11 Vissen febr. 22 sept. 19 1 9 Ram 21 maart 1 z. 1Z aug. Maagd 11 13 Ram maart juli Leeuw 10 14 Stier april juli Leeuw 9 15 Stier mei juni Kreeft 8 16 Tweeling mei Afb. 9. De daglengte en de twaalf tekens van de dierenriem. 27. Adviezen over zonnewijzers: De Zonnewijzerkring. secr. F.de Vries, F.D.Rooseveltlaan 96, 5635 PC Eindhoven, en bij de auteur van dit artikel. 100

Archief | 1994 | | pagina 126