Afb. 1. Jacob Verheye van Citters en zijn gezinpasteltekening door Rienk Jelgerliuis, 1785. Van links naar rechts: Laurens de Witte van Citters, Anna Jacoba Verheye van Citters geboren De Witte van Eikerzee, Magdalena Ferdinanda Verheye van Citters, Anna Digna Verheye van Citters en Jacob Verheye van Citters. Zeeuws Museum, Bruikleen KZGW nr. G 1643. jaar27. Wat de wederzijdse ouders jaarlijks tot steun van het huwelijk schonken, zou geen invloed hebben op de erfportie die de aanstaande bruid en bruidegom te zijner tijd van hun respectievelijke ouders ten deel zou vallen. Tevens zouden de ouders 6.000.- bijdragen voor de aanschaf van meubilair. Daarvan zou een derde worden betaald door de Van Citters en tweederde door Anna Digna de Beaufort. Jacob van Citters constateerde dat het een vrij karige start was, maar dat de jongelui enige erfenissen te wachten stonden waardoor in de toekomst 'hun omstandigheden niet van de minste zullen zijn'28. Nu men tot overeenstem- 27. RAU. FA Des Tombe, inv.nr. 899. De familie De Beaufort had, voor zij met de Van Citters over leg pleegden over de huwelijkse voorwaarden, contact opgenomen met de 'Zierikzeese vrienden' Ma ria M. Stavenisse (grootmoeder), Comelis de Witte van Eikerzee (oudoom en voogd) en Cornelia de Witte van Eikerzee, gehuwd met Bonifacius Mogge Pous (tante). Vooral de laatste heeft een belang rijke rol in het leven van het gezin Verheye van Citters gespeeld. 28. Zie noot 26. Door erfenissen hebben de Verheye van Citters een aanzienlijk kapitaal en vele landerijen gelegen op Schouwen-Duiveland, Walcheren. Noord-Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen verworven. Zo behoorde Verheye in 1810 tot de twintig grootste grondbezitters op Walcheren. Het vermogen, dat grotendeels in effecten en obligaties belegd was, slonk in de Franse Tijd door de tiër- cering echter aanzienlijk. Bij Verheye's dood in 1823 had zijn bezit aan obligaties en effecten een to tale waarde van 318.707,32. 115

Archief | 1994 | | pagina 141