ming was gekomen over de voorwaarden verkreeg Verheye in december toestem ming zich nader tot Cootje te wenden. Begin januari vertrok hij naar IJsselstein en in februari berichtte Cootje aan de Van Citters dat ze meende met 'zijn UEd. een gelukkig samenleven te kunnen hebben'29. Eén van de voorwaarden in het huwelijkscontract was dat er niet in gemeen schap van goederen zou worden getrouwd. Dit betekende dat er staten werden opgemaakt van bezittingen die door de echtelieden werden ingebracht. Interes sant is de inventarisatie van Verheyes bezit. Hieruit blijkt dat hij reeds op vijfen twintig-jarige leeftijd een aanzienlijke bibliotheek bezat met een geschatte waarde van 2.000 a 3.000 gulden. Verder had hij 100 gemeten ambacht te Geers- dijk en Wissenkerke, alsmede enige obligaties met een gezamenlijke waarde van 1.500,- in bezit30. Het huwelijk werd op 21 juni 1778 te IJsselstein voltrokken". Na de feestelijk heden vertrok het bruidspaar naar Middelburg. Jacob van Citters had voor hen een huis 'seer net en proper en van niet veel omslag' in de Molstraat weten te hu ren32. In dit huis werd op 9 juni 1779 hun eerste dochter, Anna Digna geboren33. Raad in het Hof van Holland, Zeeland en West-Friesland 1779-1795) Hoewel Verheyes vrouw Cootje liefdevol door haar schoonouders was opgevan gen, kon zij slecht aarden in Middelburg en miste haar moeder erg. Bij het Hof van Holland, Zeeland en West-Friesland, gevestigd in Den Haag, ontstond in 1778 een vacature en zij drong er bij Verheye op aan naar dit ambt te solliciteren. Verheyes reactie was tekenend voor hem. Hij zag slechts zwarigheden 'mijn ou ders en naaste vrienden te moeten verlaten en na een plaats te moeten gaan wo nen daar niemand van mijn kant zoude vinden' en een post die zeer naar zijn zin was te verruilen voor een die 'zeer laborieus is en welk in zeker opzigten een slaafagtig leven doet lijden en in onze tegenwoordige regeringsvorm niet vrij is zig in ongenoegens te brengen'34. Qua verdiensten zou het een grote verbetering zijn. Het ambt bracht jaarlijks ruim 2.000,- op, maar het ambtsgeld bedroeg 12.000,-. Voor Verheye een onoverkomelijk bedrag waar hij zijn ouders, die zich in financieel opzicht al zo genereus hadden opgesteld, niet mee wilde belas ten35. Cootje wendde zich daarop tot haar moeder met het verzoek of zij het ambtsgeld zou willen voorschieten in mindering op haar erfdeel. Mevrouw De Beaufort voorzag vele moeilijkheden: Verheye die met tegenzin uit Middelburg 29. RAU, FA Des Tombe, inv.nr. 823 (brief 19 februari 1778). 30. RAU, FA Des Tombe, inv.nr. 899. 31. Verheye heeft vanwege zijn verblijf te IJsselstein voor de voorbereidingen en voltrekking van zijn huwelijk van begin januari tot 9 juli 1778 de vergaderingen van de Raad van Vlaanderen niet bij gewoond. 32. Middelburgsche Naamwijzer 1779 en RAU, FA Des Tombe, inv.nr. 903 (brief 21 februari 1778). 33. Anna Digna trouwde in 1800 in Den Flaag met Van Boetzelaar. 34. RAU, FA Des Tombe, inv.nr. 905 (ongedateerde brief aan De Beaufort). 35. RAU. FA Des Tombe, inv.nr. 905 (ongedateerde brief van Cootje aan haar moeder). Blijkens een brief uit 1796 aan de Provisionele Representanten van Zeeland betaalde Verheye bij het aanvaarden van het ambt aan provinciale en stedelijke recognitiën 2.000 Vlms. Daarnaast was hij verplicht voor een bedrag van 7.000 Vlms ambtfumissement (ambtsobligaties) over te nemen. RAU, FA Des Tombe, inv.nr. 982. 116

Archief | 1994 | | pagina 142