Geschiedkundige Voorwerpen en Objecten, Kunst en Kunstnijverheid Ondergetekende bericht als conservator als volgt: De inspanningen voor de afdeling waren in 1993 gericht op de verwerving van huize 's-Hertogenbosch; het beschikbare budget werd gebruikt voor het voldoen van schenkingsrechten voor een aantal losse interieuronderdelen in dit gebouw. Op deze wijze werden verworven: een achttiende-eeuwse hallantaarn van gelakt ijzer met glas, een achttiende-eeuws, vijfdelig, blauw Chinees kast-stel uit de K'ang-hi-stijlperiode, een achttiende-eeuwse haardplaat en een negentiende- eeuwse balpoottafel. De verwerving van het gebouw voor de afdeling is niet alleen wegens de aanwe zigheid van deze interieuronderdelen van belang, maar ook wegens het feit dat het gebouw onderdak kan bieden aan onderdelen van de verzamelingen waarvan gebruik wordt gemaakt of waarvoor elders geen plaats is. Zo zijn de door de Werkgroep Muziek verworven historische Zierer-vleugel en een tafelpiano reeds in het pand ondergebracht. Munten en Penningen De conservator drs. C.J.F. Klaassen bericht als volgt: Het belangrijkste evenement voor de afdeling Munten en Penningen was de le zingencyclus over het conserveren van munten en penningen die door het Rijks museum Het Koninklijk Penningkabinet te Leiden werd georganiseerd. Tijdens de lezingen werd de aantasting door bodemzuren, zuren in de atmosfeer en in houten kasten met diabeelden geïllustreerd en uitgelegd. Correspondentie met prof. Edgar Wendling inzake Merovingische munten (450- 751uit het gebied van Mets in Lotharingen leidde tot een nuttige uitwisseling. Een en ander vond zijn oorsprong in de heruitgave van een artikel van de hand van J.C. Rethaan Macaré over de vondsten op het strand van Domburg. In ruil werden drie werken van zijn hand ontvangen. De XRF-analyse van munten, uitgevoerd met medewerking van dr. Tjong Ding Yih, leidde tot een spectaculaire diagnose van het gebruikte muntmateriaal. En kele sceatta's en munten van Bantam en Atjeh (Gajo-landen) uit de collectie van het Genootschap werden daartoe onderzocht. Informatie over bakengeld werd gegeven aan een numismaat die voornemens is een catalogus van bakengeld samen te stellen. Door onderwater-archeologie komt veel bakengeld uit scheepswrakken te voorschijn en kunnen vondsten wor den geïdentificeerd. Ongevraagd werd een daalder geïdentificeerd die in een afvalhoop (stortgrond) in Koudekerke werd gevonden. Deze thaler bleek afkomstig te zijn van de gra ven van Ottinga in Beieren (Davenport 9617). Een aanbod voor de aankoop van nog ontbrekende Zeeuwse exemplaren werd ontvangen en zal in 1994 nader wor den uitgewerkt. De aanwinsten over het verslagjaar bestaan uit 58 Romeinse munten, waarvan vier uit de tijd van de republiek en 54 uit de tijd van het keizerrijk. Historisch-topografische Atlas Zelandia Illustrata De conservatoren drs. I.H. Vogel-Wessels Boer en drs. P.J. Smallegange berich ten als volgt: Kaarten en prenten uit de Zelandia Illustrata werden ten behoeve van zeven ten toonstellingen in Nederland en België uitgeleend. XIV

Archief | 1994 | | pagina 16