graag aan bezoekers zien om met hen aan de hand van het getoonde over de ge schiedenis van Zeeland te praten. Zoals reeds eerder is aangegeven werd de Zelandia Illustrata in 1863 door het Zeeuws Genootschap aangekocht en overgebracht naar het museum van het Ge nootschap in Middelburg en bij de kleine, in de loop der jaren reeds door het Ge nootschap aangelegde, verzameling gevoegd. De versleten portefeuilles werden vervangen door bij Altorffer bestelde dozen, die in een fraaie gesloten kast, ver sierd met de wapens van de Zeeuwse eilanden en steden werden geplaatst. Het Genootschap stelde M.F. Lantsheer als conservator van de Zelandia aan. Hij en zijn opvolger F. Nagtglas hebben de gehele verzameling beschreven en gecatalo giseerd, waarbij ze de door Verheye van Citters aangebrachte ordening handhaaf den. Dankzij deze volledige beschrijving is het mogelijk nu nog een beeld te krij gen van de omvang en de vorm van de Zelandia in 1863. In 1880 schreef Frederik Muller, verzamelaar en groot kenner van de 19e eeuw, over deze atlas dat zij 'zulk een rijkdom van platen in zonderheid van kaarten en tekeningen om vat dat die alles verre achter zich laat dat wat ik elders van dergelijke aard gezien heb'119. In 1914 besloot het Zeeuws Genootschap de handgetekende kaarten uit de Zelan dia te lichten en aan het Rijksarchief in Zeeland in bewaring te geven. Van de 848 in het Rijksarchief geborgen kaarten, waaronder die van de hand van Ver heye, zijn bij het bombardement van Middelburg in 1940 er 800 verloren gegaan. Het deel van de Zelandia Illustrata dat ondergebracht was in het museum van het Genootschap in de Wagenaarstraat heeft in de oorlog geen schade opgelopen. Het Zeeuws Genootschap heeft de atlas in 1978 aan het Rijksarchief in Zeeland in beheer gegeven. In 1994 zijn de resterende getekende kaarten onder de bruik leenovereenkomst van de gehele atlas gebracht. Door aankopen en schenkingen omvat de Zelandia nu ongeveer 17.000 kaarten, prenten, tekeningen en foto's en geeft een beeld van Zeeland van de zestiende eeuw tot heden. Slotbeschouwing Uit de bewaard gebleven archivalia komt Jacob Verheye van Citters naar vo ren als een godsdienstig, sober levend, secundair reagerend en principieel mens. De Franse Revolutie heeft diep in zijn leven ingegrepen. Het was voor hem zeer moeilijk te accepteren dat Zeeland zijn provinciale soevereiniteit moest opgeven en de eenheidsstaat werd uitgeroepen. Principieel als hij was, legde hij zijn ambt neer en weigerde iedere openbare functie. Zijn naam zou ongetwijfeld in de ver getelheid zijn geraakt als hij geen verzamelaar was geweest. Al zijn tijd be steedde hij, teruggetrokken levend op Popkensburg, aan zijn liefhebberij: de be studering van de wordingsgeschiedenis van Zeeland en de verdere uitbreiding van zijn historisch-topografische atlas de Zelandia Illustrata, een belangrijk hulp middel bij zijn navorsingen naar de geschiedenis van zijn gewest. Door zijn stre ven om alle grote en kleine historische monumenten vast te leggen heeft hij een atlas opgebouwd die uniek is in zijn soort en van onschatbare waarde voor de historie van Zeeland. 139. F. Muller, Beschrijving van Nederlandsche Historieplaten dl. I Amsterdam 1880. 144

Archief | 1994 | | pagina 170