phus, L. 1758); dit fossiel is bewerkt tot een stuk gereedschap met een geboord gat, waarin nog een restant hout van de steel is achtergebleven. Het hout bleek afkomstig te zijn van een hulstboom. Onderzoek met de C 14-methode heeft aan getoond dat het gereedschap een kleine 4000 jaar oud is en dus uit de Vlaardin- gen-cultuur stamt. Elders in Nederland zijn vergelijkbare vondsten gedaan, maar een dergelijk fraai exemplaar is uniek voor Zeeland. Het stuk is aangetroffen op een diepte van 26 meter bij laag water. De vinder verdient alle hulde voor zijn duikprestatie. Van de vondsten van de heer Valster verdient ook de linker onderkaak van een wolharige neushoorn speciale vermelding. De kaak is afkomstig van een oud dier en de kiezen geven dan ook een duidelijk beeld van de ontwikkeling en slijtage van het gebit. Drs. C.J.F. Klaassen schonk een aantal schedels van primaten, waardoor de ver zameling van deze categorie dieren een waardevolle vermeerdering onderging. De verzameling handboeken van de conservatoren werd uitgebreid met de disser tatie van L.R.M. Rutten uit 1909 en het proefschrift van J.J.A. Bernsen uit 1927. Ook werd een aantal overdrukken van artikelen van dr. A. Schreuder verworven. Natuurlijke Voorwerpen, onderafdeling Mollusken De conservator F.A.D. van Nieulande bericht als volgt: In 1993 is een kleine, voornamelijk uit Zuid-Afrika afkomstige collectie schel pen verworven. De verzameling werd geschonken door de heer J.R Vercouteren, voormalig conciërge van de Pedagogische Academie in Middelburg, die op zijn beurt de schelpen zo'n 35 jaar geleden heeft ontvangen van iemand wiens naam hij is vergeten. Over deze schelpen en de etiketten is gecorrespondeerd met dr. A.C. van Bruggen, conservator van het Nationaal Natuurhistorisch Museum te Leiden, die de soorten indertijd heeft gedetermineerd. Dr. van Bruggen vermoedt dat het materiaal heeft toebehoord aan W.F. de Priester, koloniaal medicus in ruste te Vlissingen. In de collectie exotische schelpen van het Genootschap be vindt zich nogal wat materiaal dat van deze schenker afkomstig is, en de nieuwe schenking vormt derhalve een aardige aanvulling van de molluskenverzameling. De volgende stukken maken deel uit van de door de heer Vercouteren geschon ken verzameling (achtereenvolgens worden vermeld: soort [oorspronkelijke be namingen zonder haakjes, gewijzigde benamingen met haakjes], vindplaats [voor zover bekend] en aantal gevonden exemplaren [het cijfer voor de schuine streep geeft het aantal kleppen aan]): Bivalvia (tweekleppigen) Brachidontes bilocularis (Linné), Jeffreys Bay, 3/2; Donax madagascardiensis Wood, Durban, 1/2; Donax bipartitus Sowerby, Jeffreys Bay, 3/2; Sunnetta ovalis Linné, Durban, 10/2; Cardium assimile Reeve. Durban, 1/2; Lima (Mantel lum) rotundata Sowerby, 1/2; Venus verucosa Linné, 1/2. Gastropoda (buikpotigen) Siphonaria variabilis Knaus, Durban, 1; Siphonaria variabilis var. concinna So werby, Durban, 2; Patella Scutellastranatalensis (Kraus), Jeffreys Bay, 3; Pa tella minuta (Bom), Jeffreys Bay, 2; Patella granulans Linné, Durban, 2; Patella granulans Linné, Durban, 14; Patella granulans Linné, 4; Fissurella cruciata Kraus, Durban, 2; Subemarginula tricarinata Kraus, 2; Crepidula hepatica XVII

Archief | 1994 | | pagina 19