P.D. DE VOS, EEN VERZAMELAAR IN ZIERIKZEE H.Uil Zeeland kende aan het eind van de 19de eeuw een aantal historici, die vooral op lokaal en regionaal terrein actief waren. Zij vulden hun vrije tijd met het verza melen van wetenswaardigheden, die dienden als bouwstoffen voor artikelen of boeken. Zij voelden zich allen mensen van hun tijd, die zich kenmerkte door de romantiek en het geloof in de vooruitgang. Daaraan moest ook de geschiedbeoe fening een bijdrage leveren. In Zierikzee ontwikkelde P.D. de Vos (1866-1942) zich tot een kenner van het verleden van zijn omgeving. Om zijn nieuwsgierigheid tijdens zijn speurtochten in het verleden te bevredigen, verzamelde hij alles dat daarmee verband hield. Veel van hetgeen hij verzamelde bleef bewaard en berust thans in openbare ver zamelingen. Het werk van De Vos als lokaal beoefenaar van de geschiedschrij ving, maar vooral als verzamelaar staat centraal in deze bijdrage. Afkomst Pieter Dignus de Vos werd op 13 augustus 1866 geboren in het pand Oude Haven A 315'. Sinds de 17de eeuw woonde de familie De Vos in Zierikzee. De over grootvader van Pieter Dignus was Abraham de Vos (1773-1824), die koperslager was. P.D. de Vos noteerde over hem dat hij een tenger en mager man was. Dit in tegenstelling tot zijn vrouw, Dina Apollonia van Ginhoven, een 'knap, zwaar, ko lossaal mensch'. Door deze opgewekte en vrolijke vrouw was de 'gezetheid' in de familie gekomen. Zij was zo breed dat ze zijdelings door de winkeldeur op de stoep moest komen. Grootvader Johannes de Vos (1804-1877) was voorbestemd om zijn vader in diens vak op te volgen. Maar schuin tegenover het ouderlijk huis woonde de hor logemaker Cornelis Hoogstraate. Bij hem kwam Johannes de Vos in de leer. Als horlogemaker vestigde hij zich in 1828 in het ouderlijk huis aan de Dam. Vol gens zijn kleinzoon had hij weinig ondernemersgeest. Hij was knaap van de vleeshal, stadslijkdienaar en orgeltrapper van de Grote Kerk. Hij leerde orgelspe len en was tijdelijk organist van de Nieuwe Kerk. Abraham de Vos (1830-1910), de vader van Pieter Dignus, werd eveneens hor logemaker. Van 1864-1905 was hij organist van de lutherse kerk. Zijn moeder was Wilhelmina Brandenburg, dochter van een Zierikzeese metselaar2. De zee of de geschiedenis Na de lagere school werd Pieter Dignus de Vos, die Piet werd genoemd, toegela ten tot de Hogere Burgerschool in zijn woonplaats. De klassen 1 tot en met 3 doorliep hij zonder problemen, maar in de vierde klas lukte dat minder goed. Hij 1Thans Havenplein 1naast het Gravensteen. 2. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland, Zierikzee (SAZ); Verzameling P.D. de Vos, Aanteke- 185

Archief | 1994 | | pagina 211