werd niet bevorderd en verliet daarop de school. Vanaf 1886 kreeg hij privaatles van J.A. de Bruijne, docent aan de H.B.S.' Piet had toen al veel belangstelling voor geschiedenis. Waarschijnlijk is het De Bruijne geweest, die De Vos stimu leerde om de middelbare akte geschiedenis te halen. In november 1887 deed De Vos examen in Den Haag, maar de begeerde akte behaalde hij niet. Het is opmerkelijk dat hij voor dit staatsexamen zakte. Hij had een fenomenaal geheugen voor historische gebeurtenissen, namen en data. P.J. Meertens, die een korte biografie over De Vos schreef, zoekt de reden daarvan in opzet. De geschiedenisstudie was niet zijn eerste keus geweest. Liever had hij voor een carrière als zeeman gekozen4. Het is de vraag of dit juist is. De Vos no teerde vanaf medio 1886 zijn persoonlijke belevenissen in notitieboekjes. Daar uit kan worden afgeleid dat zijn verlangen om te gaan varen eerst in het najaar van 1888 rees. Tochtjes naar België met bevriende schippers uit Bruinisse stimu leerden deze wens. Op 19 juli 1890 kwam het tot een conflict met zijn ouders toen hij hen in kennis stelde van zijn ideaal. Hij noteerde: 'Grote ontstemming mijner ouders nu ik hun mijn plan meedeel om te gaan varen'5. Reeds op jonge leeftijd had Piet de Vos een grote belangstelling voor de ge schiedenis van Zierikzee en Schouwen-Duiveland. Er zijn geen aanwijzingen dat zijn ouders of grootouders een dergelijke belangstelling hadden. Nog maar 12 jaar oud las hij alles wat hij kon bemachtigen over de geschiedenis van Zierikzee en Zeeland5. Uit die interesse vloeide het verzamelen voort. Zoals met jongens van zijn leeftijd begon het verzamelen heel gewoon, zoals met het sparen van munten. In 1887 was deze collectie gegroeid tot 390 stuks. In datzelfde jaar waagde hij zich aan zijn eerste historisch artikel: 'Een wande ling door Zierikzee in de 17de eeuw'. Dit verscheen in de Zierikzeesche Nieuws bode. een van de twee lokale kranten. Het was de eerste in een lange reeks. Dankzij de contacten met redacteur M.J. Waale kreeg hij opdrachten op jour nalistiek terrein, zoals een verslag van de feestelijkheden naar aanleiding van de tiende verjaardag van kroonprinses Wilhelmina in 1890. Hij verdiende er 7,50 mee. Hij pakte ook ander werk aan. Eind januari 1890 catalogiseerde hij vier da gen lang de boeken van wijlen mr. C. van der Lek de Clercq, notaris in Zierikzee. ningen betreffende de familie De Vos; Pieter Dignus de Vos, Stamlijst van de familie De Vos, geves tigd geweest op het eiland Tholen en te Zierikzee, Zierikzee 1916; J.L. Braber, Stamlijst van de fami lie De Vos. Gens Nostra, maandblad der Nederlandse Genealogische Vereniging, 24 (1969), 114-119. 3. SAZ, Archief Gemeente Zierikzee, Correspondentie 1886, nrs. 147a en 435. J.A. de Bruijne kreeg bekendheid met zijn De Geschiedenis van Nederland in onzen tijd 1848-1888. 4. P.J. Meertens, Pieter Dignus de Vos, Handelingen en levensberichten van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, 1942-1943; herdrukt in: Meertens over de Zeeuwen, Middelburg 1979, 415-420. 5. SAZ, Verzameling P.D. de Vos, Aantekeningen uit notitieboekjes, 1886-1891. De oorspronkelijke notitieboekjes zijn waarschijnlijk door De Vos vernietigd. Alleen aantekeningen daaruit zijn bewaard gebleven. Wilde De Vos door de originelen te vernietigen bepaalde aantekeningen aan de vergetel heid prijsgeven 6. Brief van P.D. de Vos aan F. Nagtglas, 6 november 1893. Zeeuwse Bibliotheek, Handschriften nr. 1289. 186

Archief | 1994 | | pagina 212